Dlaczego powinnaś zacząć podróżować?

  • Published in Podróże

Przychodzi czasem taki moment w życiu, w którym czujemy się niespełnieni. Przygniata poczucie, że brakuje jakiegoś puzzla w życiowej układance. Dojście do tego, czym jest owy brakujący element, staje się nadrzędną misją. Jeśli jeszcze nie wyszedłeś poza to, co jest Ci znane i nie sprawdziłeś co świat ma Ci do zaoferowania, to może właśnie podróże są tym, czego szukasz?

Realizacja marzeń -chcieć to móc!

Mówi się, że marzenia się spełniają. W tym zdaniu jest jedno, ale bardzo ważne przekłamanie. Ponieważ marzenia nie zapukają same do drzwi i nie krzykną: jesteśmy! Marzenia do realizacji potrzebują nas – naszych działań, uporu i zaangażowania. Marzenia spełniamy dzięki temu, że bardzo chcemy i się nie poddajemy. Jeśli Waszym marzeniem było wyjechać w podróż, zwiedzić kawałek świata (dalszy bądź bliższy) i to zrealizowaliście brawo! To znaczy, że potraficie wcielić w życie swoje pragnienia, a kolejne marzenia są już w zasięgu ręki. Podroż jest dowodem na to, że chcieć to móc, a bycie w drodze niebywałą satysfakcją, która daje również uczucie spełnienia.

Zerwanie z rutyną i poczucie wolności 

Rutyna może całkowicie zablokować. Przyzwyczajamy się bowiem do czynności powtarzanych codziennie: wstawanie o tej samej porze do pracy, wykonywanie podobnych zadań w pracy, powrót do domu, pranie i padnięcie na łóżko. Rutyna może nas znużyć, uwięzić w znanych schematach i nie chcieć wypuścić z ciasnej celi. Warto przynajmniej raz na jakiś czas przekroczyć tą magiczną granicę i zrobić coś innego! Idealne na zerwanie z rutyną jest oczywiście podróżowanie. Jest to bowiem okazja nie tylko do poznania ciekawych miejsc, ale spróbowania nowych rzeczy (np. nurkowania na Wielkiej Rafie Koralowej, eksploracji jurajskich jaskiń, lotu balonem nad Kapadocją). Szereg możliwości, ścieżek, wiatr we włosach i otwarte przestrzenie dają za to bardzo przyjemne poczucie wolności, do którego sama z chęcią wracam.

Poszerzanie horyzontów poprzez nowe doświadczenia i bodźce

Wraz z rutyną ciężej nam przyswoić i uczyć się nowych rzeczy. Podróże pomagają to zmienić, podrzucając co rusz okazję do zdobywania nowego doświadczenia. Możemy obserwować otoczenie, podziwiać kolory, odwiedzać interesujące miejsca, uczyć się, próbować nowego, poznawać ludzi i ich kulturę, ciesząc się tym, co świat ma do zaoferowania. Pobyt w nowym miejscu sprzyja także kreatywnemu myśleniu. Próbowanie regionalnego jedzenia, uczestnictwo w lokalnym festiwalu, spacery po okolicy, zwiedzanie bez przewodnika, sporty ekstremalne to tylko kilka z doświadczeń, które mogą poszerzyć nasz horyzont.

Otwartość!

Wyjazd to idealna okazja do tego, aby otworzyć się na świat. Gdy jesteśmy sami w nowym miejscu spotykają nas nieraz trudne sytuacje, a równocześnie zżera ciekawość. Ciężko w to uwierzyć, jednak wstyd w pewnym momencie ucieka. W zamian stajemy się coraz śmielsi i bez problemu podchodzimy do nowych osób, aby kogoś poznać, zapytać o coś, czy po postu chwilę porozmawiać. Podróż pozwala także otworzyć umysł, dzięki czemu jesteśmy w stanie z radością przyjąć to, co przyniesie kolejny dzień w drodze.

Nowe znajomości, a może nawet przyjaciele na długie lata?

Podczas podróży można spotkać naprawdę ciekawych i wspaniałych ludzi. Poznane osoby pomagają nam w tarapatach, z chęcią pomagają, dzielą się doświadczeniami, czy stają się nawet kompanami w drodze. Niektóre z tych znajomości przeradzają się w silną przyjaźń, która trwa latami. Czasami spotkania trwające nawet kilkanaście minut, nabierają znaczenia. Pomimo świadomości, że to pierwsze i zapewne ostanie spotkanie, takie osoby potrafią na długo pozostać w głowie, zmieniając ówczesną drogę. Nigdy nie wiemy czy pasterz, miła starsza Pani, czy przypadkowa osoba w barze opowie nam coś, co w sekundę poruszy nasz niezachwiany dotąd światopogląd. Nie bez powodu mówi się, że to ludzie tworzą podróże.

 

Naładowanie akumulatora

Niezastąpioną radą na przytłoczenie obowiązkami oraz na tzw. niemoc jest zmiana otoczenia. Nawet krótki wypad w obrębie okolicy może okazać się wybawieniem. Wystarczy wsiąść w pierwszy lepszy pociąg, wejść do samochodu lub wskoczyć na rower i chociaż na dzień uciec na łono natury. Możecie zabrać ze sobą np. kocyk, hamak, ulubioną książkę – zaleca się również wyłączenie telefonu i zapomnienie o facebooku ;). Wypad za miasto to też idealna okazja na spływ kajakowy z przyjaciółmi, spacer po okolicznych lasach, rozbicie obozu poza miastem, czy zdobycie najwyższego wzgórza w regionie. Mi weekendowy wyjazd daje kopniaka do działania i myślę, że Wy również wrócicie z takiego wyjazdu ze zdwojoną siłą.

Świadomość oraz wiedza, której nie znajdziesz w podręczniku

Podróżowanie na własną rękę pozwala uzyskać wiedze i informacje, których nie znajdziemy w prasie czy podręczniku. W podróżowaniu zdobywa się bardzo ważną rzecz – świadomość. Świadomość, że nie wszystko jest czarno-białe i niekoniecznie wygląda tak, jak przedstawiają to media. Będąc w danym miejscu, warto poznać je dokładnie, wysłuchiwać opowieści. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, że być może dzikie zwierzęta z tej sławnej świątyni nie chcą być przytulane, ale ktoś podał im narkotyki. Okaże się, że muzułmanin nie znaczy terrorysta, a ten kontrowersyjny festiwal nie jest wcale dla wariatów, ale dla ludzi silnej wiary. Podróżując przekonujemy się, że zawsze jest gdzieś ta druga strona, która czeka na poznanie. W dużej mierze jednak wiedza, którą zdobywamy zależy od nas.

Dystans, pokora i szacunek

Podróżując dowiadujemy się, że cały świat wcale nie działa według przyjętych przez nas reguł. Przy kontakcie z osobami z innego kraju nie zawsze będziemy mogli liczyć na zrozumienie. Dla niektórych bowiem świat jest zupełnie inny. Podróże uczą pokory i szacunku wobec siebie, drugiego człowieka i jego kultury. Podróżuje pokazują także wiele skrajności. Z jednej strony możemy być świadkami biedy, o której nie piszą w przewodnikach. Za chwilę zaś zobaczymy luksusowe drapacze chmur czy turystów, którzy spędzają właśnie noc za jedyne parę tysięcy euro. Gdzieś pośrodku jesteś my, obserwatorzy, uczestnicy. Podróże uświadamiają, że gdzieś w tym świecie jest nasze życie, na które wraz kolejnymi podróżami, będziemy patrzeć z różnych pespektyw, powoli nabierając dystansu.

Zdobywanie nowych umiejętności 

Wiele godzin spędzonych przy komputerze, nosem w przewodnikach, magazynach, przejrzane blogi, odwiedzone spotkania podróżnicze. Gdzie znajdziemy najtańsze loty? Kiedy powinniśmy jechać? Co zwiedzić na miejscu, jaką trasę obrać? Przygotowania do podróży to bardzo złożona praca, której poświęcamy sporo czasu. Podczas planowania wyjazdu nabieramy cennych umiejętności organizowania pracy oraz wyszukiwania wskazówek. Segregujemy i wybieramy informacje, robimy tabelki w excelu, tworzymy foldery, wypisujemy kolejne rzeczy do zrobienia, wyliczamy koszty, dociekliwie badamy każdą możliwą opcję. Organizujemy sobie czas tak, aby zdążyć ze wszystkim przed wyjazdem. Chwila. Czy to nie są bardzo przydatne umiejętności?

Sama podróż pełna jest sytuacji, w których również sprawdzamy lub wyrabiamy nowe umiejętności. Przełamujemy barierę językową, kiedy obie strony nie potrafią się dogadać. Próbujemy radzić sobie z barierą kulturową, gdy swoim zachowaniem nie chcemy urazić nowego znajomego. Zagubiony bagaż, brak rezerwacji w hostelu, opóźniony lot. Podróż jest pełna nieprzewidywalnych sytuacji, które wymagają umiejętności podejmowania decyzji, działania w stresie, zdolności komunikacyjnych, czy zaradności.

Można powiedzieć, że podróż oprócz wspaniałej zabawy i przygody, jest też dobrą szkołą życia. Wiele osób dzięki wyjazdom zyskuje cenne umiejętności, które wykorzystują później w życiu codziennym i zawodowym.

 

 

Poznawanie siebie 

Podróż to idealna okazja, aby zajrzeć w głąb siebie. Podczas samotnego wyjazdu sprawdzamy się w trudnych sytuacjach, w których często musimy poradzić sobie sami. Odkrywamy w sobie nowe umiejętności, hartujemy się. Z zaradnością próbujemy rozwiązać problemy, nabieramy śmiałości i otwieramy się na innych. Podczas samotnych wyjazdów mamy także czas, aby pomyśleć nad swoim życiem. Możemy ze spokojem poświęcić dłuższe chwile na rozważania na temat swoich celów, marzeń, priorytetów. Dzięki pogawędkom z samym sobą możemy dojść do myśli, o których nie mieliśmy pojęcia. Dzięki temu możemy wpaść na wspaniały pomysł lub odkryć to, na czym naprawdę nam zależy. Podróżując zaś w grupie, w parze, możemy zobaczyć jaką rolę pełnimy. Być może dzięki nam wszyscy trzymają się w kupie, być może wskakujemy w role przewodnika i wskazujemy kolejne punkty trasy. W samotnej lub grupowej podróży bądźmy świadomi swoich mocnych stron, ale nie zapominajmy o słabościach. Wyjazd to idealna okazja do zaakceptowania swoich wad, słabych stron oraz dobra chwila aby nad nimi popracować. W życiu warto się wciąż rozwijać i myślę, że poprzez specyficzne warunki, podróż jest doskonałym warsztatem nad sobą.

Kształtują tych, którzy chcą się kształtować

Podróże kształcą? Podróże kształtują? Wyjazdy możemy przeżywać na milion różnych sposób. Niektórzy wrócą bogatsi o nowe doświadczenia, inni poznają nowe miejsca, część przywiezie masę fotografii, selfie i długą listą odwiedzonych atrakcji. Niektórzy wrócą z bólem głowy, w której jeśli znajdziemy wspomnienia, to z klubów. Dla niektórych pamiątką będzie brązowa opalenizna, którą zdobyli leżąc nad basenem.

Podróże dadzą tyle, ile będziemy chcieli dostać, i ile damy w zamian. Bądźmy świadomi tego, jak podróże zmieniają, jak sprawiają radość, choć czasem męczą. Jak otwierają oczy, dają wolność, energię, ale też szacunek. Zróbcie ten krok i dajcie się porwać. Jeśli tylko zechcecie, podróże pokażą Wam szereg możliwości i wywrócą świat do góry nogami.

 

 

 

 

Author: Adela Uchmańska