Fotografia mobilna - róbmy to mądrze!

  • Published in Sztuka

Fotografia to bardzo szerokie i złożone pojęcie, na którego składową wchodzą różne techniki tworzenia zdjęć, typy oraz gatunki (fotografia ślubna, dziecięca, użytkowa, artystyczna etc.).
Obecnie najpopularniejszym rodzajem jest fotografia cyfrowa, której mobilny odłam zrewolucjonizował Internet oraz Social Media. Fotografia mobilna, wykonywana smartfonami jest bardzo wygodna i niesie ze sobą wiele zalet. Telefon mamy zazwyczaj zawsze przy sobie. W porównaniu do lustrzanek, smartfony są lekkie. Kolejnymi atutami są: pełna automatyka ustawień, filtry, dodatki oraz inne narzędzia umożliwiające stworzenie fotografii od razu gotowej do publikacji. Bez problemu także kupimy wygodne i ergonomiczne statywy czy gadżety, które ułatwią nam robienie zdjęć mobilnych.

Idealnym do podsumowania tego rodzaju fotografii będzie stwierdzenie Chasea Jarvisa: „Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”.
Warto jednak skupić się na tym jak stworzyć wartościową fotografię. Fotografię taką, która będzie opowiadała historię, taką która będzie budzić zainteresowanie, będzie świetną pamiątką. Bardzo popularne w fotografii mobilnej jest robienie zdjęć wszystkiemu, wszędzie, w ogromnej ilości ujęć.
Takie działania skutkują najczęściej przepełnieniem pamięci telefonu, stratą czasu i bardzo często tylko częściowym zadowoleniem z powstałego kadru.
Jak uniknąć niepotrzebnego bałaganu i na czym warto się skupić?

Temat zdjęcia.

Temat zdjęcia to baza. Każdy temat potrzebuje innego podejścia. Zupełnie inaczej wykonamy portret, inaczej zdjęcie jedzenia, architektury, czy pejzażu.
Warto skupiać się na elementach charakterystycznych dla fotografowanego obiektu, spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Zamiast robić zdjęcie całego budynku, wybierzmy jego fragment. Oczywiście fotografowanie całego budynku jest jak najbardziej poprawne, ale czy zostawia równie wiele do interpretacji, co zdjęcie „niedopowiedziane”?

Fragment budynku starej kamienicy. Fot. Sara Żurakowska.

Przy zdjęciach portretowych zwróćmy uwagę na atuty modela/modelki. Wyraziste oczy, może piękne włosy, cera, wydatne usta.
Ważne jest aby podczas tworzenia zdjęć otworzyć się i popatrzeć na wszystko nieco szerzej niż dotychczas.
Potraktujmy to jak przygodę i świetną zabawę, a nie mechaniczne kliknięcie przycisku aparatu.
Bez względu jednak na temat należy także pamiętać o podstawowych zasadach światła i kompozycji, bo to one są kolejnymi kluczami do sukcesu.


Światło.

Najbardziej podstawową zasadą, dla fotografów, którzy nie do końca chcą zajmować się tym tematem profesjonalnie, jest to, żeby światło mieć zawsze za sobą. W ten sposób uzyskamy w miarę poprawnie oświetloną fotografię. Jeśli jednak zależy nam na ciekawszym efekcie końcowym zdjęcia, należy najpierw przypatrzeć się i ocenić z jakim światłem mamy w danej chwili do czynienia oraz jak możemy je odpowiednio wykorzystać. Podczas zdjęć plenerowych nie do końca mamy wpływ na to, jak mocno będzie świeciło Słońce i czy w ogóle będzie. Może się okazać, że dzień jest pochmurny lub deszczowy, ale to także daje przecież szerokie możliwości. Zdjęcia tworzone we wnętrzach dają nam większe pole do popisu. Możemy wtedy bez problemu wykorzystywać światło wpadające przez okna, czy światło lamp.
Jeśli mamy za dużo światła dziennego, można je zawsze przysłonić. Lampy można dowolnie gasić lub zapalać a ich światło kierować bardziej punktowo lub rozpraszać.
Istotne jest także ustawienie światła wobec obiektu.

Kawiarenka na zewnątrz. Fot. Sara Żurakowska*Światło tylne, znajdujące się za fotografowanym obiektem a skierowane w stronę aparatu.
Cienie rzucane przez obiekt/obiekty skierowane będą
w stronę obiektywu.

*Światło przednie, znajdujące się przed fotografowanym obiektem, a wyłaniające się zza aparatu.Powoduje równomierne oświetlenie obiektu. Cienie są delikatne, niekiedy niemal niewidoczne.

*Światło boczne, znajdujące się z boku fotografowanego obiektu
oraz aparatu.
Cienie są wyraźne, skierowane w zależności, na prawą, bądź lewą stronę.


Kompozycja.

Zawsze zwracajmy uwagę na tło zdjęcia. Nawet najbardziej wyszukany i idealny obiekt może zostać zakłócony przez nieodpowiednie tło. Zanim wykonamy zdjęcie
zadbajmy o to, żeby nic nie rozpraszało i odciągało uwagi od głównego tematu zdjęcia. W kompozycji mawia się, że najlepsze zdjęcia, to najprostsze zdjęcia. Szukajmy prostych kadrów, które będą czytelne i które będą niosły za sobą jasną informacje. Proste horyzonty i symetria to to, co nasz wzrok bardzo lubi.
Podczas wykonywania fotografii dobrze jest poszukać geometrycznych wzorów, harmonijnych kolorów, powtarzających się linii czy znaków, które można by było ująć na zdjęciu.

Fot. Sara Żurakowska
Idąc o krok dalej, jeśli już znaleźliśmy harmonię, poszukajmy złamań, asymetrii, które delikatnie zakłócą całość, a jednocześnie sprawią, że fotografia wyda się ciekawsza. Podczas komponowania zdjęć, należy pamiętać także o najbardziej podstawowej regule. Reguła trójpodziału, bo o niej mowa, polega na podzieleniu zdjęcia na trzy równe części w pionie i poziomie. Następnie należy umieścić najważniejsze elementy na zdjęciu w punktach przecięcia linii. Takie działanie nada fotografii porządek i odpowiedni balans.Kiedy przerobiliśmy już temat, kompozycję i światło przypatrzmy się,
co jeszcze może pomóc nam w tworzeniu fotografii mobilnej. Bez wątpienia będą to gadżety oraz aplikacje do edycji zdjęć.

Gadżety.

Jeśli chodzi o gadżety najbardziej popularnym jest Selfie Stick. Selfie Stick to rozsuwany kijek pozwalający wysunięcie smartfon na większa odległość. Kijek idealnie sprawdzi się podczas robienia autoportretów oraz zdjęć grupowych. Dobrym rozwiązaniem podczas robienia zdjęć są statywy i tutaj warto zwrócić uwagę na Pocket Tripod, czyli statyw mieszczący się w portfelu.
Zapewni stabilność, ostrość zdjęć oraz wygodę. GripTight, regulowany uchwyt ze statywem to kolejne ciekawe rozwiązanie.
Elastyczne, skręcane ramiona zapewniają fotografowanie z optymalnej perspektywy, którą ciężko byłoby nam uzyskać trzymając telefon w ręce.
Nie zapominajmy o Power Banku, przenośnej ładowarce, która pozwoli nam w sytuacji kryzysowej na wydłużenie czasu pracy telefonu.
Na rynku można także kupić obiektywy zewnętrzne, lampy błyskowe oraz wiele innych gadżetów. Wystarczy poszukać i znaleźć te, najbardziej odpowiednie dla siebie.

Aplikacje.

Aplikacje to temat dość obszerny. Wszystko zaczęło się jednak od pewnego serwisu społecznościowego, z którego obecnie korzysta ponad pół miliarda użytkowników.
Instagram zapoczątkował modę na filtry nakładane na zdjęcia. Aplikacja zawiera podstawowe narzędzia do obróbki zdjęć takie jak kadrowanie, korekcja ekspozycji, wyostrzanie. Wszystko działa dość intuicyjnie i jest proste w obsłudze.
VSCO Camto aplikacja, której nie można pominąć. Obecnie jest jednąz najlepiej ocenianych mobilnych aplikacji fotograficznych. Nie jest już tak intuicyjna jak wyżej
wspomniany Instagram, jednak jej siłą są bez wątpienia bardzo dobre filtry, pozwalające uzyskać zaskakujące efekty. Na tyle zaskakujące, że niejednokrotnie ciężko uwierzyć w fakt wykonania zdjęcia smartfonem. SKRWT to aplikacja dla lubiących bardziej zaawansowaną zabawę edycją. Mamy tu możliwość korekty
perspektywy zdjęcia czy korekcję kątów nachylenia. Idealna i niezbędna dla miłośników architektury.
Jeżeli chodzi o aplikacje, rynek fotografii mobilnej pozostawia szeroki ich wybór.
Warte zwrócenia uwagi i przetestowania będą na pewno Adobe Photoshop Express, Aviary, Repix czy InstaFood (dla miłośników zdjęć jedzenia).Pomimo tych najbardziej polecanych i popularnych, poświęcić czas poszukać takiej, która będzie odpowiednia dla naszych potrzeb.
Nie zapominajmy także o wbudowanych możliwościach każdego smartfona, które dobrze jest poznać i które
mogą okazać się wystarczające podczas powstawania oraz obróbki danego zdjęcia.

 

Wszystkie zasady tworzenia dobrej fotografii, to zasady które warto znać i stosować. Warto je czasem także łamać, po to chociażby, żeby sprawdzić efekt.
Może nie wszystkie, nie zawsze i nie do końca, ale warto próbować i być zaskoczonym. Pamiętajcie również, że nie wszystko musi zawsze wyjść i nie musi być idealne. W sztuce, a fotografia bez wątpienia nią jest, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.
Dajcie się jej ponieść.

 

 

Zdjęcia: Sajo-Pracownia Artystyczna

Sara Żurakowska
Author: Sara ŻurakowskaWebsite: www.facebook.com/sajo.pracownia.artystyczna/
Kobieta zwariowana, wychodząca z założenia, że czasem trzeba zwariować żeby nie oszaleć. Tworząc uwielbia poszukiwać, odkrywać i łączyć ze sobą najróżniejsze techniki. Jej główną inspiracją są ludzie oraz ich emocje. Na co dzień prowadzi Pracownię Artystyczną – Sajo, gdzie spełnia się jako artysta i jako człowiek.
Artykuły Autora: