PANTONE 2019

  • Published in Sztuka

Nadeszła wiosna i czas pomówić o kolorach. Jakie barwy będą królować na wybiegach mody, dominować w makijażach i świecie designu? W tym roku według Pantone będzie to Living Coral, a jak mówią przedstawiciele marki, wybór naturalnego odcienia jest reakcją na coraz większy udział technologii i mediów społecznościowych w naszym życiu.

Czym właściwie jest Pantone?

Pantone to Color Matching System (PMS) - system identyfikacji kolorów opracowany przez firmę Pantone inc. z USA. Każdy kolor oznaczony jest numerem oraz informacjami dodatkowymi takimi jak fluorescencja czy na przykład metaliczność. Podstawowa skala Pantone opisuje 1761 kolorów. Każdy z nich powstaje przez zmieszanie 18 pigmentów (w tym białego i czarnego).

Living Coral, czyli ukłon w stronę środowiska

W roku 2018 królował Ultra Violet, w tym roku firma postawiła na numer 16-1546 - afirmujący życie koral o złotym odcieniu, który energetyzuje, ożywia i ociepla otoczenie. Wybór ten jest odpowiedzią na potrzebę przeżywania przez człowieka większej ilości autentycznych doświadczeń, a optymistyczny i towarzyski charakter Living Coral, ma w tym pomóc. Ponad to kolor ten ma zwrócić naszą uwagę na środowisko, a przede wszystkim jego ochronę. Living Coral ma skłaniać do myślenia o jednych z najstarszych ekosystemów na Ziemi – rafach koralowych.

Kolor i sztuka

Z okazji wyboru najmodniejszego koloru 2019 roku, Pantone wszedł we współpracę z Tribute Portfolio - siecią butikowych hoteli należących do Marriottu. Wspólnie stworzyli zjawiskową instalację pop-up w Royal Palm South Beach Miami Resort. Instalacja została udostępniona do oglądania w ramach Miami Art Week, a następnie przenoszona będzie do innych miejsc na świecie.

Barwa koralowa pojawiła się również w świecie mody, w kolekcjach wiosna i lato 2019. Projektanci tacy jak: Akris, Chanel czy Altuzarra chętnie sięgali po ten kolor tworząc swoje projekty.

Numer 16-1546 – wyrazisty i energetyczny będzie również gościł we wnętrzach. Świetnie będzie się komponował z granatem. Koral nie jest barwą agresywną, co sprawia, że nie będzie konfliktowy w aranżacji pomieszczeń. Z powodzeniem można go użyć do drobnych dekoracji lub wprowadzić, jako dominujący kolor w całym wnętrzu.

 

 

 

 

Sara Żurakowska
Author: Sara ŻurakowskaWebsite: www.facebook.com/sajo.pracownia.artystyczna/
Kobieta zwariowana, wychodząca z założenia, że czasem trzeba zwariować żeby nie oszaleć. Tworząc uwielbia poszukiwać, odkrywać i łączyć ze sobą najróżniejsze techniki. Jej główną inspiracją są ludzie oraz ich emocje. Na co dzień prowadzi Pracownię Artystyczną – Sajo, gdzie spełnia się jako artysta i jako człowiek.
Artykuły Autora: