Jak przygotować się do remontu? Odpowiadamy

  • Published in Wnętrza

Jak przygotować się do remontu? Remontować samemu czy zatrudnić fachowców? Co się bardziej opłaca? Jaki budżet założyć? Te i wiele innych pytań musi sobie postawić inwestor, zanim cokolwiek postanowi.

Od obiektu, który remontujemy, naszych umiejętności i czasu, jaki możemy na remont poświęcić na to przedsięwzięcie będą zależały odpowiedzi. Skala zaś będzie zależała od wielkości remontowanego obiektu. Spróbuję nieco rozwiać wątpliwości i pomóc w podjęciu decyzji.

Małe remonty pojedynczych pokoi pochłoną mniej czasu i środków. Do tego nie trzeba nikogo przekonywać, bo jest to dość oczywiste.
Duże pomieszczenia 50-150 metrów to dla doświadczonej ekipy remontowej nie jest wyzwanie, a zwykły dzień powszedni. Dla nowicjusza to będzie ogrom prac i tylko zamiłowanie do siłowni pozwoli przetrwać ten czas. Na pewno wówczas możemy zrezygnować z karnetu! Już po pierwszym dniu będziemy mieć sporo zakwasów, więc trening zaczeka- będzie trzeba zrezygnować także z życia towarzyskiego, bo każda wolna chwila zejdzie nam na pracy lub niekończących się zakupach. Sklep budowlany stanie się naszym drugim domem rozrywki!

Rozważamy dwa warianty:

Samodzielny remont pokoju, mieszkania:

O ile remont mieszkania do 50 metrów nie powinien stanowić wyzwania dla przeciętnego pana, tak kobietom zdecydowanie odradzam. Chyba, że stopniowo, w rozłożeniu na wiele miesięcy. Remontowanie takiej powierzchni to naprawdę ogromny wysiłek, każde pomieszczenie to około tydzień ciężkiej, fizycznej pracy. Z doświadczenia jednak wiem, że szybko przychodzi zniechęcenie i zmiany naszego wnętrza przeciągają się w nieskończoność.
Dlatego jeśli się uprzesz to życzę powodzenia, trzymam kciuki i jestem tu, aby cię wspierać. Przemyśl jednak wariant remontu pomieszczenie po pomieszczeniu, aby w razie kryzysu nie mieć rozgardiaszu w całym mieszkaniu. Doradzam też w odwecie mieć męża, kolegę, przyjaciela czy nawet całą masę przyjaciół, która pomoże choćby jeden dzień. Idealny pomysł na integrację i na uniknięcie ciężkiej depresji! 

Remont zawsze zaczynamy od demontażu, burzenia, przestawiania odpływów, kucia ścian, przenoszenia instalacji elektrycznej, np. włączników czy gniazdek. Zabudowy karton-gips również wiążą się z tymi pracami. Wszelkie tzw. brudne prace muszą odbyć się na początku i tu bardzo ważne jest, aby móc usunąć meble i całą zawartość pomieszczenia, a nawet domu. Jeśli to niemożliwe, wówczas wszelkie meble ustawiamy na środku pomieszczeń w miarę możliwości.

Zanim jednak cokolwiek zostanie dokonane należy zrobić zakupy. Wszelkie materiały muszą być kupowane sukcesywnie, w miarę jak postępują prace. Dlatego zanim przystąpimy do działania, trzeba wybrać elementy dekoracyjne, takie jak glazura i terakota. Często jedna wizyta w sklepie to za mało, aby podjąć decyzję. Osobiście doradzam skorzystanie z usług projektanta wnętrz. Pierwszy kontakt to wypełnienie kwestionariusza, w którym jest około 40 pytań: od indywidualnych preferencji po pytania wykluczające kolory czy konkretne faktury. Można zobaczyć swoje mieszkanie koncepcyjnie, zanim jeszcze przystąpimy do remontu. Projektant doradzi nam również, bardzo ważne w perspektywie długofalowej, zmiany funkcjonalne. Jeśli mieszkanie ma potencjał, wprawne oko architekta wyłapie je i wskaże szanse na poprawienie komfortu. Na projekt oczywiście musimy poczekać i choć często słyszę zarzut, że to duże pieniądze- efekt jednak jest zazwyczaj spektakularny i często przewyższający oczekiwania. Możemy przewidzieć i przemyśleć każdy szczegół, a to przy planowaniu zakupów jest bezcenne. Co zazwyczaj stoi na przeszkodzie? Pieniądze i czas! Jednak warto, naprawdę warto przemyśleć te kwestię. W 99,9% po zakończonym projekcie inwestorzy są zdecydowanie zadowoleni, że mieli wsparcie. Bo każda decyzja stała się już łatwa, kiedy narodził się plan z pomocą profesjonalisty.

Kiedy ścianki i ściany stoją na miejscu, mamy wygładzone ściany od wszelkich niepotrzebnych wgłębień. Na ścianach jest już gipsowa sztukateria, osadzone zostały wszelkie elementy stałe wyposażenia np. stalowa, kuta ozdobna rama wejściowa do salonu, możemy przystąpić do malowania, układania glazury, terakoty i wszelkich podłóg. Na koniec osadzamy drzwi, zamiatamy i …. cieszymy się naszym nowym pięknym miejscem do mieszkania. Można meblować i urządzać według najnowszych trendów stylistycznych!

 

Remont dokonywany przez ekipę budowlaną

Jeśli mamy środki, warto skorzystać z ekipy remontowej. Wówczas zdejmuje z nas to konieczność wykonywania ciężkich i czasochłonnych prac, a my możemy cieszyć się wyremontowanym mieszkaniem. 

Jak wygląda remont z ekipą? Sama radość z zakupów, znacznie więcej wolnego czasu na socjalizację ze znajomymi. Jeśli w pakiecie mamy architekta wnętrz, to po uzgodnieniu projektu właściwie możemy wyjechać na wakacje. Zakupów dekoracyjnych dokonuje architekt, a techniczne (karton-gips, gładzie, wylewki betonowe, itd.) kupuje ekipa remontowa. Architekci zazwyczaj zajmują się też nadzorem, aby prace przebiegały w sposób prawidłowy. Bez architekta na pewno musimy dokonywać zakupów dekoracyjnych, wykończeniowych oraz nadzorować przebieg prac, aby były zgodne z założeniami. Dobra ekipa ma taką osobę, która pilnuje jakości wykonywanych prac, szczególnie jeśli jest to firma z polecenia z doświadczonymi pracownikami.

Co się bardziej opłaca? Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. Osobiście wolę prace specjalistyczne zostawiać osobom, które poświęcają na to swój czas, aby codziennie szkolić się w tematyce swojej pracy. Owszem, przy mało zasobnym portfelu zrozumiałe jest, że wielu inwestorów chce dokonać prac samodzielnie. Doradzam wówczas najstarszy sposób świata: kartka i ołówek. Następnie spisać zakres prac, udać się do składu budowlanego i policzyć koszty materiałów. Potem należy doliczyć 30% (sic!) na nieoczekiwane koszty i taki budżet założyć. Tak: 30%. Na przykładzie paneli łatwo zauważyć, dlaczego aż tyle: Panele to średni koszt 50 PLN/m2, ale kiedy doliczymy folię, szarą taśmę, podkład i listwy plus złączki to okaże się, że tych kosztów jest 100% więcej. Doświadczony inwestor czy praktyk budowlany to wie. Laik nie ma szans, dopóki nie dojdzie do tego w trakcie prac, a pracownicy sklepów to też ludzie i czasem nie powiedzą rzeczy dla nich oczywistych. Jeśli zależy nam na maksymalnie dokładnym wyliczeniu kosztów to warto mówić doradcy w składzie, że prace wykonujmy pierwszy raz i bardzo zależy nam, aby powiedział o wszystkich elementach zakupów, jakie będą nam potrzebne. Bufor 30% i tak bym mimo wszystko zachowała.

Wasze prace są dla nas bezcenne. Pochwalcie się co udało się Wam zdziałać na naszej stronie na Facebooku!

Dajcie znać, czy korzystaliście z pomocy architekta, ekipy remontowej czy działaliście sami. 

Author: Wioletta PasternakWebsite: https://www.facebook.com/PraktykBudowlany
Praktyk Budowlany
Artykuły Autora: