Jak przygotować się do malowania ścian?

  • Published in Wnętrza

Jak przygotować się do malowania ścian?

Słowo remont potrafi spędzić człowiekowi sen z powiek, ale nie musi tak być, jeśli dobrze przygotujesz się do tego przedsięwzięcia. Mąż nie daje rady? Chłopak odmówił współpracy? Nic nie szkodzi! Usiądź wygodnie i czytaj. Pomogę Ci przygotować się do walki o własny, przytulny kąt.Po pierwsze: plan!

No tak, tylko jak go zrobić, kiedy nie ma się doświadczenia? Najpierw przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie: co chcę zmienić? Jeśli chcesz odświeżyć cztery ściany, to musisz kupić nie tylko farby, ale i wszystko do ochrony rzeczy, których nie chcesz zamalować, np. okien. Będzie zatem potrzebna folia i taśma malarska. Podłogę również należy ochronić folią lub kartonem w rolce (do kupienia w każdym składzie budowlanym). Jeśli malujesz pokój, z którego nie da się nigdzie wynieść rzeczy to ustaw je na środku. Malowanie wymaga dojścia do ściany. Wszystko zależy od możliwości, choć ja osobiście doradzam wersje bez mebli w środku. Warto dołożyć starań, aby można je było wynieść z pomieszczenia.

Dokładnie oglądamy ściany. Musimy zająć się nierównościami. Nie chcemy, aby wgłębienie po gwoździu, na dawnym miejscu obrazka, było gwiazdą wieczoru, wytykaną przez krytyczne oko oceniających nasze wysiłki. Idealnie gładka ściana to podstawa sukcesu. Malowanie nie będzie tak spektakularne, jeśli ściany będą dziurawe tu i ówdzie. Do takich zadań specjalnych konieczne jest zakupienie gładzi i szpachelki. Jeśli dziurki są małe, wystarczy niewielka. Jeśli zaś całe ściany potrzebują wyrównania, niestety bez fachowej pomocy się nie obędzie. Kładzenie gładzi to naprawdę ciężka i trudna sztuka. Wielu fachowcom sprawia ona dużo trudności, więc na pierwszy remont zdecydowanie odradzam samodzielne wygładzanie. Po dokonaniu napraw przystępujemy do odświeżania naszego pokoju. Celem jest spektakularna przemiana!

Jak już udało nam się oczami wyobraźni uratować meble, okna, żyrandol i drzwi od zamalowania, czas pomyśleć o samym malowaniu.
Na pewno będzie potrzebny duży wałek do ścian i sufitu. Do każdego koloru trzeba kupić osobny wałek. Małego wałka użyjemy do małych powierzchni, np. glify (boczne ścianki przy ramie okna). Jeśli wałek nie „dojdzie” do narożników czy wnęk, wówczas trzeba wybrać pędzelek. Im mniej pędzelka, tym bardziej gładka struktura farby na ścianie. Pędzelek zostawia widoczne ślady pędzla i stwarza zagrożenie, że nałożymy zbyt dużo farby. Wałek niweluje nadmiar farby, gdyż rozprowadza ją zasadniczo równomiernie. Struktura zaś jest jednolita i gładka, w miarę jak gładka jest powierzchnia ściany. 

Proste, prawda? Trzymaj się tego artykułu, a remont będzie dla Ciebie fantastyczną przygodą.

Kiedy masz już w ręku wałek i folie ochronne, zostaje nam zakupić jeszcze same farby i kuwetkę do nabierania farby na wałek.
Ile kupić farby? Aby to ocenić, trzeba zmierzyć powierzchnie ścian. Jeśli malujemy w różnych kolorach, musimy pamiętać, aby zmierzyć powierzchnie każdego koloru osobno. Dodajemy około 10% i na taką ilość kupujemy farbę. Nie kupujmy na styk, szczególnie jeśli różnica w cenie nie jest duża. Lepiej kupić kubełek 5 litrów niż dwa po dwa litry. Zazwyczaj kwotowo i ilościowo to się po prostu nie opłaca. Kupowanie farby na zapas też nie jest dobrym pomysłem, najlepiej kupować ją na miarę naszych potrzeb, a w razie zbyt dużego zakupu warto nadwyżkę oddać. Oczywiście, o ile opakowanie nie zostało naruszone. Gęściejsza farba lepiej kryje ściany, łatwiej się nakłada i nie kapie z wałka czy pędzla, tak jak te o luźniejszej strukturze. Można to poznać po chlupotaniu w kubełku - ale najlepiej poprosić o poradę doradcy w miejscu zakupu.

Do odcinania kolorów koniecznie trzeba zakupić niebieską taśmę malarską. Żółta (tańsza) jest do oklejania ochronnego, np. kontaktów. Po pomalowaniu jednego koloru, czekamy aż wyschnie minimum 4 godziny i dopiero wówczas, używając niebieskiej taśmy, wyznaczamy dokąd ma być pomalowany drugi kolor. Polecam jednak zaczekać godzinę dłużej niż jest napisane na opakowaniu jak szybko farba schnie zanim zaczniemy kleić taśmę. Taśmę usuwamy, gdy farba jest jeszcze mokra, od razu po zakończeniu malowania styku dwóch ścian.

Po każdym malowaniu dokładnie myjemy/oczyszczamy narzędzia. Będą nam jeszcze potrzebne więc nie możemy pozwolić, aby zaschła na nich farba. W 90% przypadków nie będą się one nadawały do ponownego użycia, jeśli będą ulepione w farbie.Jak długo zajmie nam pomalowanie? To zależy od powierzchni ścian, siły i ilości kolorów oraz od tego, jak bardzo skomplikujemy wzór. Im więcej elementów lub m2 powierzchni, tym dłużej. Ważne też jest, czy powierzchnia była wcześniej pomalowana, czy wymaga napraw, itd. Dla przykładu, pokój 15 metrów powierzchni przy jednym kolorze to trzy, cztery dni:

- usuwanie przedmiotów i oklejanie wszystkiego to jeden dzień,
- szpachlowanie drugi dzień (o ile pierwszego zabrakło nam sił!),
- trzeci dzień to dwie warstwy farby,
- czwarty dzień to sprzątanie,
- każdy kolejny kolor to co najmniej dodatkowy dzień pracy,
- szpachlowanie ścian: 3 do nawet 5 dni w zależności od tego, jak duże są ubytki w ścianach i rozległości wyrównywanej powierzchni. Temperatura i wilgotność pomieszczenia mają znaczenie w tym wypadku bardzo duże. Im cieplej i bardziej sucho tym lepiej, choć nie można też przesadzić. Zbyt szybkie schnięcie położonej gładzi też nie jest dobre.

Jeśli ściany są popękane to konieczne jest położenie kleju i zatopienie w niej siatki, która wzmocni tynk przed naprężeniem i pozwoli długo cieszyć się gładkimi ścianami. Dopiero potem kładziemy gładź. To też dodatkowy dzień pracy.  Im więcej sił tym krócej, ale radzę założyć dzień dwa zapasu, choćby na odzyskanie sił.

Reasumując: jeśli ściany nie wymagają głębokich napraw to wałek w dłoń i do dzieła!

Dla ułatwienia stworzyłam dla Ciebie listę zakupów:

•    folia lub karton do ochrony powierzchni
•    gładź i szpachelka/ szpachelki
•    duże wałki do ścian i sufitu
•    Mały wałek/ki do wnęk, narożników i trudno dostępnych miejsc
•    Pędzelek/ki
•    Farby
•    Kuwetka/ki do nabierania farby (duże i małe w zależności od potrzeby i szerokości wałków)
•    niebieską taśmę malarską do odcinania kolorów
•    Żółta taśma malarska do zabezpieczania powierzchni


 
Bawcie się dobrze, a w razie pytań czy wątpliwości zapraszam do kontaktu na naszą stronę na Facebooku.
Chętnie zobaczę Wasze prace, pochwalcie się ???? 

Author: Wioletta PasternakWebsite: https://www.facebook.com/PraktykBudowlany
Praktyk Budowlany
Artykuły Autora: