Kulisy powstania portalu – co, po co, dlaczego?

Wiele miesięcy pracy, rozmów, organizacji, dylematów, nowych kontaktów i fantastycznych relacji, porażek i sukcesów… i w końcu jest. Udało się. Mamy nasz portal, nasze małe Centrum Inspiracji!

“W Centrum” to miejsce tworzone przez energiczny zespół ludzi, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach. Celem portalu jest inspirowanie, pokazywanie lepszej strony życia oraz propagowanie postawy wolnościowej, dzięki której możesz iść ścieżką własnych wyborów. Ważnym determinantem powstania portalu jest również chęć szerzenia wiedzy o Trzecim Sektorze, dlatego mamy specjalny dział: NGO zone, który będziemy z czasem rozbudowywać, m.in. o prezentacje wybranych organizacji pozarządowych.

Kto, gdzie, kiedy… czyli trochę historii powstania “W Centrum”

Kiedy w styczniu tego roku, po dynamicznym rozstaniu z byłym pracodawcą, wykiełkował mi pomysł stworzenia własnego miejsca w sieci, nie wiedziałam, w jakim kierunku zmierzam. Wydawało mi się, że będę sama pisać, jeździć po całej Polsce, robić wywiady online, nagrywać filmy- taki trochę one woman show! Dziś z perspektywy czasu wiem, że w pojedynkę nie dałabym rady, zresztą: cóż by to był za portal, raczej blog.

Na trzy miesiące idea pozostała gdzieś w głębi mnie w uśpieniu. Zupełnie o niej zapomniałam, zajmując się przyziemnymi sprawami, aż wróciła jak bumerang podczas przeglądania jednej z kobiecych grup na Facebooku. Czytałam akurat propozycje współpracy pod wątkiem o tej tematyce, gdy nagle mnie olśniło: “Ach! Przecież tu gdzieś, wśród tych kobiet, mogą być takie, które chciałyby dzielić się swoją wiedzą, pasją, doświadczeniami!”. I zaczęłam pisać swoją ofertę współpracy. Słaba była- żadnych korzyści finansowych, jedynie nowe doświadczenia, ot, taka sobie, fanaberia. Ku mojemu zdziwieniu odezwało się jednak bardzo dużo kobiet, część z nich zaangażowała się w temat, część po zagłębieniu w ideę spasowała, jednak zapaliła się iskierka nadziei, że może jednak to małe marzenie uda się spełnić?…

Szybko założyłam tajną grupę na Facebooku, na której zebrałam wszystkie te wspaniałe kobiety, zaczęło się planowanie, poznawanie, wymiana pomysłów… chyba po tygodniu szkielet portalu już stał. Następne miesiące przyniosły sporo nowych kontaktów, strategia portalu i przede wszystkim jego tematyka bardzo mocno ewaluowała – mogę powiedzieć, że bez tych wszystkich osób, z których każda dokłada cegiełkę swojej indywidualnej percepcji i pasji, byłoby to kolejne, szare i nudne miejsce w sieci. Dałam iskrę, ale to ludzie są ogniem tego projektu!

Nawiązując te wszystkie kontakty, aktywnie uczestnicząc w dyskusjach na kobiecych grupach, poznałam pewną niesamowitą kobietę. Była nią Aleksandra Żórawska, prezes Fundacji Semper Art, zawodowo zajmująca się powoływaniem fundacji i sprawami z fundacjami związanymi- jest to mi temat dość nieznany, dlatego nie gań mnie Olu, proszę, za nieprecyzyjną terminologię, jak lubisz to czynić 😉 

Ola była ogniwem zapalnym dalszego ciągu wydarzeń. Wiele godzin telefonicznych dyskusji sprawiło, że obie chyba czujemy, jakbyśmy znały się od lat. Mogłabym jej powierzyć na ślepo sprawy mojej firmy i wiem, że byłaby w dobrych rękach! Ale, wracając do tematu, z Olą doszłyśmy do wspólnego wniosku, że Trzeci Sektor w Polsce jest, można powiedzieć, zaczarowany. Wiele osób nie ma pojęcia, jak działają organizacje pozarządowe, w jakich celach są powoływane, jakie są formy tych organizacji, czym się od siebie różnią oraz, co najważniejsze: co i jak można dzięki nim osiągnąć. Jedno było pewne: ważnym działem portalu będzie dział NGOzone. Strefa NGO, w której będziemy pokazywać różne aspekty NGO’sów, jak również prezentować wybrane i ciekawe organizacje i projekty Trzeciego Sektora.

Biznes, StartUp, NGO – Grupa Kobiet Aktywnych

Co więcej? Razem z Olą i Piotrem Jarosem, który przez Olę został odnaleziony w czeluściach Internetu jako jedyny chyba prawnik piszący nałogowo bloga o prawie w NGO, założyliśmy własną grupę na Facebooku: “Biznes, startup, NGO- grupa kobiet aktywnych” (zawodowo i społecznie). Grupa w zamyśle jest integralną częścią tego portalu, dlatego zapraszamy wszystkie Czytelniczki do dołączenia do niej- to miejsce, w którym można będzie bezpośrednio poruszać tematy, jakie podejmujemy, pogadać z autorem artykułu, planujemy również wprowadzenie transmisji live z naszymi autorami i zaproszonymi gośćmi. Grupa służyć ma również wzajemnemu wsparciu w rozwijaniu własnych biznesów i organizacji, dlatego nie bójcie się zadawać pytań związanych z tymi obszarami. Każdego dnia staramy się prezentować ciekawe wątki tematyczne, służące wymianie poglądów oraz nawiązywaniu relacji i współpracy biznesowej.

Przestrzeń wspólna, przestrzeń twórcza, przestrzeń – CZYLI WOLNOŚĆ

“W Centrum” ma być miejscem wyjątkowym. Łączącym ludzi z pasją, marzeniami (ba! marzenia te realizujących!), inspirujących, ciekawych, mających swój punkt widzenia, swoją perspektywę. Realizujących się w biznesie, sztuce, działalności charyatywnej- każdej dziedzinie życia, która przynosi spełnienie i radość. Chcę, chcemy, by była to przestrzeń wspólna, ale dająca własne, indywidualne pole działania każdej osobie. Nie ingerujemy sobie wzajemnie w formę, długość tekstu, tematykę- wierząc, że tylko pełna swoboda umysłu i emocji pozwala płodzić dzieła nieszablonowe, inspirujące i angażujące odbiorcę. Nie działamy dla pieniędzy- nikt z nas tu zaangażowanych nie zarabia w tym momencie w żaden sposób. Jest to wspólny projekt mający na celu ukazanie własnej perspektywy danego tematu, możliwość “wypisania się” na tematy sobie i Czytelnikom bliskie. Nadrzędnym motywem projektu jest szeroko pojęta inspiracja: chcemy, by było to miejsce inne niż wszystkie, emanujące dobrą, pozytywną energią- bijącą z fantastycznej, bezinteresownej współpracy. Mamy nadzieję, że przyniesie miłe, czytelnicze doznania jak również zagości na stałe w Waszych codziennych “must read”.

Od siebie ogłaszam również, że portal jest otwarty dla wszystkich osób lubiących i potrafiących pisać z pasją i zaangażowaniem, chcących pokazać trochę swojego świata ze swojego punktu widzenia. Każda tematyka jest inspirująca, jeśli mówią o niej ludzie kochający swoją pracę i swoje życie! Jeśli więc chciał(a)byś stać się członkiem naszego zespołu, odezwij się przez kontakt podany w zakładce Redakcja.

I nadszedł moment podziękowań. Nie mogę tego pominąć, bo przez ostatnie miesiące doznałam wyłącznie ludzkiego dobra, ciepła i zaangażowania, bezinteresownej pomocy, fantastycznej energii. A są za to odpowiedzialni:

Aleksandra Żórawska– dziękuję Ci za każde słowo, każdego kopniaka w cztery litery, za to, że powiedziałaś kiedyś: “wreszcie znalazłam taką osobę, z którą można TO WSZYSTKO ZROBIĆ”- wtedy uwierzyłam, że te moje moce twórcze nie są na darmo. Że nie mogę Ciebie i siebie zawieść. Dzięki!

Piotr Jaros– za niemożliwą do opisania pomoc w kwestiach prawnych, regulamin naszego portalu, kilka innych regulaminów i umów- za to, że ktoś tak profesjonalny w swojej dziedzinie czuwa nad projektem tworzonym przez chaotyczny, twórczy i nierozumiejący zawiłości prawnych umysł 🙂 Bez Ciebie by się nie udało! Dziękuję w imieniu całego zespołu, jesteś wielki!

Sabina Pyter– za stuprocentowane wsparcie portalu i tę Twoją energetyczną wybuchowość, dzięki której po każdej naszej rozmowie byłam naładowana optymizmem jak po rażeniu piorunem!

Natalia Wąsik z moinob.com- za zaangażowanie i niezliczoną ilość genialnych, modowych pomysłów.

Piotr Moondancer Stelmach– za stworzenie logo naszego portalu 🙂

Moim Rodzicom– za wszystko.

Dziękuję również: Marcie Supel, Annie Gawędzie, Wioletcie Pasternak, Adeli Uchmańskiej, Monice Fasuli, Ewie Wiese, Sarze Żurakowskiej, Patrycji Dorsz vel Drożdż i Dominice Schulz za uwierzenie w mój pomysł i wspólne stworzenie tego miejsca- bez Was by NAS w tym Centrum nie było 🙂

Na koniec dziękuję samej sobie- że po raz kolejny się nie poddałam, choć mogłam. Jest ze mnie jednak kawał fighterki 🙂

Po tym długim wywodzie, w imieniu całej Redakcji, zapraszam do śledzenia nas na Facebooku.

Autor: Marta Time

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk