Jak przygotować się do zmian w życiu zawodowym?

Zmiana, to nieodzowny element naszego życia. Sposób, w jaki do nich podchodzimy – świadczy o naszej dojrzałości i chęci rozwoju. Jest to szczególnie widoczne, gdy mówimy o zmianie pracy. Dla jednych może być ona bodźcem do konkretnego działania. Z kolei dla drugich stanowi blokadę nie do przejścia. Dlatego nadal tkwią w obecnym miejscu pracy, czekając.

Nie warto czekać

Powstrzymując się przed zmianą – nie do końca świadomie – pozbawiasz się wielu nowych możliwości. W obawie przed nową i nieznaną sytuacją, pozostajesz w znanym Ci miejscu, by ograniczyć zbędne ryzyko. Doskonale wiesz, czego możesz się spodziewać po przełożonych i współpracownikach, a comiesięczne stabilne wynagrodzenie trzyma Cię przy obecnej pracy.

Owa przewidywalność stoi jednak na drodze do Twojego dalszego rozwoju. Jeśli zastanawiasz się nad zmianami w życiu zawodowym, z pewnością ten rozwój jest ograniczony lub nawet – nie możliwy. Być może udało Ci się osiągnąć najwyższe możliwe stanowisko lub też Twój pracodawca nie potrafi właściwie rozpoznać Twojego wewnętrznego potencjału.

Zmiana pracy jest Ci zatem potrzebna. Potraktuj ją zatem jako szansę, z jednej strony ryzykowną, z drugiej zaś – wartą zachodu. Pozwól, by wpłynęła pozytywnie na Twoje dalsze życie. Oswój myśli o nadchodzących zmianach w życiu zawodowym i dobrze się do nich przygotuj. W ten sposób oszczędzisz sobie dużo niepotrzebnego stresu i ryzyka.

Działaj ostrożnie

Bez względu na to, jak bardzo kuszący wydaje Ci się taki scenariusz – nie rzucaj pracy przed znalezieniem nowej. Podejmowanie tak dużej decyzji pod wpływem intensywnych emocji – może być fatalne w skutkach. Szukając nowej pracy potrzebujesz stabilizacji, przynajmniej finansowej. Twój wybór będzie wtedy bardziej przemyślany, dając Ci realną szansę zmiany na lepsze.

Postaraj się też, by Twoje plany pozostały tajemnicą. Nie dziel się nimi ze współpracownikami, by nie narazić się na niepotrzebne plotki czy przykrą rozmowę z przełożonym. Nie przeglądaj ofert w miejscu pracy, korzystając ze służbowego komputera. Staraj się też nie prowadzić rozmów z rekruterami – w czasie pracy.

Poświęć nieco więcej czasu na dopracowanie swojego CV i uzupełnienie profili w social mediach. Większość firm, do których aplikujesz – właśnie tam weryfikuje swoich kandydatów. Dobrze przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej i przygotuj się do odpowiedzi na najczęściej zadawane wtedy pytania.

Daj sobie czas

Zmianie pracy zawsze towarzyszy stres, połączony z niepewnością. Zależy Ci przecież na stabilnym zatrudnieniu i rozwoju osobistym. Dlatego szukasz chcesz znaleźć dla siebie odpowiednie stanowisko, które Ci to umożliwi. Jeśli od lat pracujesz w tej samej firmie – może być Ci jeszcze trudniej. Przypomnij sobie jednak wszystkie argumenty, które skłaniają Cię do tej decyzji. I przystąp do stopniowej realizacji swojego planu.

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk