Maria Świerczyńska i jej hobby

Jak rozpoczęła się Pani przygoda z wikliną papierową?

Przyznam, że już w dzieciństwie interesowały mnie wyroby ludzkich rąk i odkąd pamiętam zawsze coś tworzyłam. Poznałam różne techniki , ale pasją, która zawładnęła moim sercem jest wiklina papierowa.  Przypadek zrządził, że zaczęłam się tym interesować. W roku 2013 uczestniczyłam w warsztatach bibułkarskich. Do kwiatów, jakie wykonywałam, potrzebne były koszyczki, więc zaczęłam szukać w Internecie, z czego i jak zrobić koszyczek. Drążąc temat postanowiłam spróbować  swoich sił w wyplataniu z papieru. Materiały miałam „pod ręką”: makulatura, klej, patyczki do szaszłyków i tak to się zaczęło.

Co bywa najczęstszym bodźcem, który pozwala stworzyć Pani wizję kolejnych projektów?

Dostęp do różnej makulatury pozwala mi na zabawę kolorem.  Pocięte paski papieru są odpowiednio dobierane, skręcane w rureczki i to jest mój surowiec. Moje prace nie są malowane, a jedynie w efekcie finalnym lakierowane eko lakierem. Pomysły czerpię najczęściej z potrzeby chwili, ale inspiracją bywają prace mistrzów rangi światowej. Bodźcem każdej kolejnej pracy jest  zachwyt nad formą i podjęcie wyzwania.

Wciąż doskonalę swój warsztat i wiele jeszcze przede mną.

torba z wikliny papierowej

W jakim miejscu Pani tworzy?


Moim ulubionym miejscem, w którym tworzę jest kuchnia, mały rozkładany stolik, taca obrotowa, blat kuchenny. Natomiast moja makulatura, klej, lakiery, pędzle przechowuję  w garażu. Takie rozwiązanie daje mi możliwość wykorzystania każdej wolnej chwili na wyplatanie. W okresie letnim lubię wyplatać na tarasie.

Jakie ma Pani plany związane ze swoją twórczością na najbliższą przyszłość?

Okres letni to czas kiermaszy,  na które jestem zapraszana, dlatego już przygotowuję nową kolekcję biżuterii z wikliny papierowej, a także torebki i przedmioty użytkowe typu tace, patery, kosze itp.

taca z wikliny papierowej

Czy prowadzi Pani miejsca w sieci, w których można podziwiać i kupić Pani dzieła?

Od kilku lat prowadzę na Facebook-u swoją stronę https://www.facebook.com/Koszykiiwybryki/ i tam można zobaczyć moje zrealizowane projekty, jak również złożyć zamówienie na  indywidualne wykonanie. Do każdego projektu podchodzę z sercem i pełnym zaangażowaniem swoich umiejętności. Nadmienię też, że moje prace znajdują się w wielu zakątkach świata: Kanada, USA, Francja, Niemcy, Anglia, Norwegia.

Serdecznie zapraszam na moją stronę.

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk