Rozmowa z Beatą Grzywacz i Anną Żarów – organizatorkami I Tarnobrzeskiego Festiwalu Rękodzieła i Rzemiosła ,,Tworzone z pasją”

Skąd pomysł zrobienia Tarnobrzeskiego Festiwalu Rękodzieła i Rzemiosła?

Beata Grzywacz: Pomysł Festiwalu powstał w mojej głowie już dość dawno. Właściwie to ściśle wiąże się z tym, co robię społecznie w ostatnim czasie. Od 3 lat przeprowadzam wywiady z tarnobrzeskimi kobietami i w prywatnych rozmowach wiele razy słyszałam o trudnościach, jakie napotykają rękodzielniczki. Nie chodziło tylko o trudności w sprzedaży, ale o zrozumienie istoty rękodzieła.

Postanowiłam więc coś z tym zrobić i … wymyśliłam Festiwal. Chciałam jednak, by nie był on „okazyjny”, czyli związany z jakimś świętem.

Beata Grzywacz

Swój festiwal nazwała Pani I Festiwalem?

Beata Grzywacz: Zgadza się. Chciałabym, by stał się cykliczny, by na stałe wpisał się w kalendarz imprez, jakie corocznie odbywają się w naszym mieście.

Organizacja takiego Festiwalu to dość duże przedsięwzięcie. Kto Pani pomaga?

Beata Grzywacz: Swoim pomysłem podzieliłam się z siedzącą obok mnie p. Anią, która corocznie organizuje na terenie swojej placówki Powiatowy Przegląd Twórczości Nauczycieli. Pomyślałam, że dobrze by było skorzystać z jej doświadczenia.

Anna Żarów

Zatem pytanie do p. Anny Żarów (dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu) – dlaczego zdecydowała się Pani na współpracę z Panią Beatą?

Anna Żarów: Znam Panią Beatę od kilku lat i wiem, że jest niesamowicie kreatywną i energiczną osobą, a w dodatku nauczycielką. Jako dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu współpracowałam z nią wielokrotnie. Pomysł zorganizowania Festiwalu wpisuje się w działania biblioteki, jako jednostki wspierającej edukację. Prezentacja różnych rodzajów rękodzieła to znakomity sposób na edukację zawodową, która obecnie jest jednym z priorytetów polityki oświatowej.

Kto może być uczestnikiem Festiwalu?

Beata Grzywacz: Uczestnikiem konkursu może być każdy – bez względu na wiek, wykształcenie czy wykonywany zawód a nawet miejsce zamieszkania. Początkowo Festiwal miał być skierowany do mieszkańców Tarnobrzega i najbliższych okolic, ale szybko okazało się, że budzi szersze zainteresowanie. Właściwie nie ma dnia, żeby nie zgłosiła się kolejna osoba.

Anna Żarów: Rzeczywiście jest spore zainteresowanie. Część z nauczycieli, która wystawiała swoje prace w ramach Powiatowego Przeglądu Nauczycieli postanowiła pozostawić swoje dzieła na czas Festiwalu. Wśród wystawców są osoby różnych profesji oraz emeryci. Jest to świetna okazja do pokazania swoich umiejętności dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej a rękodzielnictwo traktują jako swoją pasję.

Jakie wydarzenia planowane są w ramach Festiwalu?

Beata Grzywacz: Na pewno będzie prezentacja stoisk naszych rękodzielników połączona z kiermaszem. Planujemy również dyskusje na temat rękodzieła poprzedzoną wykładem dr. Małgorzaty Makowskiej- Brzychczyk.

Anna Żarów: Oczywiście przez cały okres Festiwalu, czyli od 17 do 31 maja w godzinach pracy biblioteki będzie też czynna wystawa wyrobów rękodzielniczych. Planujemy również niespodziankę, a zatem nie o wszystkim powiemy.

Festiwal odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega i Starosty Podkarpackiego?

Beata Grzywacz: Tak. To nadaje prestiż całemu przedsięwzięciu (śmiech). A poważnie, to chcemy w ten sposób promować przede wszystkim nasze miasto i jego mieszkańców (stąd patronat prezydenta), ale jesteśmy otwarci również na mieszkańców innych miejscowości (dlatego patronat starosty).

Anna Żarów: Patronat medialny objął Tygodnik Nadwiślański a także rękodzielnicze fundacje  promujące rzemiosło i rękodzieło – fundacja Semper Art, fundacja Centrum Promocji Rękodzieła Aktiveco, oraz portal internetowy „W-Centrum”. Festiwalem zainteresowane są również lokalne media.

Gdzie można poczytać o Festiwalu?

Beata Grzywacz: Codziennie na stronie Pasja i Ty na Facebooku (https://www.facebook.com/pasjaity) zamieszczam krótką informację o kolejnym uczestniku Festiwalu. Są to rękodzielnicy z Tarnobrzega, Nowej Dęby, Stalowej Woli, Baranowa Sandomierskiego, Sandomierza a nawet z Krakowa. O Festiwal pytała również pani z Wrocławia! Tam też umieszczone są również wszystkie informacje , m.in. regulamin i harmonogram.

Anna Żarów: Informacja o Festiwalu jest również umieszczona na stronie Biblioteki Pedagogicznej https://tarnobrzeg.pbw.org.pl/tarnobrzeg,124/tworzone-z-pasja-tarnobrzeski-festiwal-rekodziela-i-rzemiosla,11237a relacja z poszczególnych wydarzeń będzie publikowana na Facebooku biblioteki.

Budynek Biblioteki Pedagogicznej

Jakieś  plany na przyszłość związane z promocją rękodzielnictwa – już się pojawiły?

Beata Grzywacz: Tak, planuję powołanie fundacji, której jednym z filarów działalności będzie stanowić właśnie promocja rękodzieła, także związanego z naszym pięknym regionem. Mam nadzieję, że nastąpi to jeszcze przed wakacjami. Obecnie trwają prace nad jej statutem.

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk