Owadzia sztuka Marka Olivera

Zastanawialiście się czasem nad tym, co można wykorzystać do stworzenia ciekawego projektu artystycznego? Niebanalną instalację z drogich materiałów? Drewno, stal, farby, unikalne tekstylia? Nic z tych rzeczy! Mark Oliver, brytyjski artysta do swoich prac wykorzystuje śmieci. Tworzy niespotykane, egzotyczne, nieco przerażające na pierwszy rzut oka owady, ze wszystkiego, co znajdzie. Są to więc np. zużyte części zegarków, narzędzi, domowych ,,przydasi”, stare okładki książek, opakowania po słodyczach, druciki, zepsute zabawki, połamane okulary przeciwsłoneczne. A każdy owad to bohater innej historii.

owadzia sztuka
Spade Fly ( http://olly.net/ )

Zanim pochłonęła go ta pasja, Mark był ilustratorem książek dla dzieci. Jednak ostatecznie to owady stały się jego zamiłowaniem. Tak zaczęła powstawać kolekcja, której dał nazwę The Litter Bugs. Jego zamiarem jest tworzenie sztuki, która fascynuje z daleka, ale jednak po bliższym przyjrzeniu się, niesie ze sobą odrobinę humoru.

owadzia sztuka
Propher Moth ( http://olly.net/ )

Z połączenia śmieci i wizji Marka powstają więc intrygujące stwory, w które można wpatrywać się bez końca, próbując odgadnąć, z czego powstały. W swojej pracy z młodymi, uzdolnionymi twórcami, Mark pokazuje, że źródłem współczesnej sztuki może być dosłownie wszystko i w zasadzie nie istnieje rzecz, której nie można byłoby wykorzystać do stworzenia czegoś całkiem nowego, zaskakującego, niepowtarzalnego, a czasem wręcz szokującego.

owadzia sztuka
Must Fly ( http://olly.net/ )

Tam, gdzie inni widzą ograniczenia, Mark ukazuje możliwości. Takie podejście daje do myślenia, bo gdy zrozumiemy choć trochę jego spojrzenie na wykorzystanie dosłownie wszystkiego, to nagle odkryjemy dla siebie cały świat jako źródło potencjalnych inspiracji na każdym kroku. Każdy owad wykonany jest z ogromną dbałością o szczegóły i detale.

owadzia sztuka
Aero Fly ( http://olly.net/ )

Fascynacja owadami wzięła się u Marka także z zamiłowania do tzw. epoki wiktoriańskiej, która rozpoczęła się w Anglii w latach 40. XIX wieku i trwała aż do początku ubiegłego stulecia. Jej akcenty widoczne są niemal w każdej pracy artysty.

owadzia sztuka
Porthole Beethe ( http://olly.net/ )

Mark określa każdy gatunek za pomocą twórczej nazwy, która często odzwierciedla rodzaje materiałów, z których są wykonane owady. Np. ćma prorok wykonana jest z fragmentów okładki Biblii, robak dyrygent ze starych metalowych i miedzianych narzędzi.

Chrząszcze, robaki, ćmy i pozostałe gatunki kolekcji Marka spotkać można w wielu galeriach na terenie Wielkiej Brytanii, prezentowane były też poza jej granicami. Przyznać mu trzeba, że nikomu niepotrzebne odpadki i resztki spożytkował twórczo i kreatywnie!

A czy Wam podoba się taka owadzia sztuka?


W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk