Brakuje Ci czasu na rozwój osobisty? Sprawdź Nasze sposoby!

W każdym przypadku doba – ma tylko 24 godziny. Nie zależnie od tego, ile zadań sobie zaplanujesz na dany dzień. Jeśli więc już teraz Twój grafik pęka w szwach, a mimo to potrzebujesz dodatkowego czasu (tym razem tylko dla siebie) – czytaj dalej. Grunt to dobra organizacja, dlatego pokażemy Ci, jak zrobić sobie miejsce na rozwój osobisty. Nawet przy bardzo ograniczonej dyspozycyjności.

Planuj z wyprzedzeniem

Przejrzyj swój kalendarz czy planer. Być może znajdą się w najbliższych dniach momenty, kiedy nie masz zaplanowanego żadnego spotkania, rozmowy czy deadline’a. Widzisz jakieś wolne luki, które warto zagospodarować? To świetnie! Pamiętaj, żeby przeznaczyć dla siebie minimum 2 godziny. Nawet, jeśli będzie trzeba w ostatniej chwili zmienić plany, potraktuj ten zarezerwowany czas – jak świętość, której nie wolno Ci przekładać na później. Poinformuj też swoich współpracowników i bliskich o tym, co będziesz robić w tym czasie i postaraj się ograniczyć ewentualne rozpraszacze do niezbędnego minimum.

Jeśli zapiszesz wszystko na papierze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda Ci się przeznaczyć ten czas na rozwój osobisty. Szczególnie, gdy zanotujesz również, co dokładnie chcesz w tym czasie robić i przygotujesz sobie wszelkie niezbędne to tego narzędzia. Mając je pod ręką wykorzystasz swój czas na to, co naprawdę ważne.

rozwój osobisty
foto. Unsplash

Łącz zadania

Jeśli jesteś rodzicem lub pracujesz z domu (choć częściowo) – z pewnością masz to opanowane do perfekcji. Jednak nie tylko w takich sytuacjach warto skorzystać z dobroczynnej mocy wielozadaniowości, która jest bardzo często traktowana jako coś negatywnego. Na szczęście nie zawsze taka właśnie jest.

Kiedy trudno znaleźć Ci czas, który przeznaczysz tylko dla siebie – wykorzystaj to, czym aktualnie dysponujesz. Jeśli więc dana czynność nie wymaga od Ciebie dużego zaangażowania intelektualnego, możesz ją połączyć z czasem na rozwój osobisty. Doskonałym tego przykładem będzie słuchania audiobooków lub podcastów podczas domowych porządków, czy porannego spaceru z psem. Równie dobrze sprawdzą się one również podczas podróży.

Taka forma nauki doskonale wpisuje się w specyfikę dzisiejszych czasów i szybkie tempo Naszego życia. Można bowiem jednocześnie łączyć przyjemne – z pożytecznym, bez dodatkowego wysiłku czy wielkich wyrzeczeń. Skoro i tak wykonujesz codzienne obowiązki, warto wycisnąć z tego czasu jak najwięcej. Prawda?

rozwój osobisty
foto. Unsplash

Deleguj obowiązki

Potrzebujesz dodatkowego czasu na rozwój osobisty? W takim razie przestań traktować siebie – jak wolnego strzelca. Zarówno w pracy, jak i w życiu – nie jesteś zdana tylko na siebie. Jeśli masz wokół siebie rodzinę czy przyjaciół, poproś ich o pomoc lub oddaj im część obowiązków. Praca, dom, rodzina, sprawunki – to wszystko nie musi spoczywać tylko i wyłącznie na Tobie. Nawet, jeśli wydaje Ci się, że doskonale radzisz sobie z długą listą zadań – pozwól, żeby inni choć trochę Cię odciążyli. Zyskasz dodatkowy czas, a bliscy będą mieć szansę się zaangażować.

A jeśli jesteś singielką? Są jeszcze firmy sprzątające, zakupy przez Internet czy usługa wyprowadzania psów 🙂

rozwój osobisty
foto. Unsplash

Zainwestuj w rozwój osobisty

Gdy inne sposoby zawodzą, a Ty oczekujesz konkretnych efektów – po prostu zapisz się na kurs, szkolenie czy konferencję. Taka inwestycja sprawi, że siłą rzeczy wygospodarujesz czas na rozwój osobisty. Co ciekawe, im więcej będziesz miała na głowie – tym lepiej się zorganizujesz.

Twoja produktywność wzniesie się stopniowo na wyższy poziom, o ile od czasu do czasu odpuścisz sobie mniej ważne zadania. Pamiętaj, że nie można mieć wszystkiego, a kluczem do rozwoju osobistego jest umiejętność dokonywania wyboru. Nie zawsze będą to łatwe decyzje. Dlatego tak ważne okażą się dla Ciebie jasno zdefiniowane priorytety.

rozwój osobisty
foto. Unsplash

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk