Nie zastanawiaj się!

Czy bycie sobą i życie w zgodzie ze swoimi wartościami jest rzeczą trudną? Czasem tak bywa. Odgrywamy na co dzień wiele ról, z niektórymi się zżywamy, inne nas męczą. Nierzadko tracimy czas na rzeczy zbędne, a mamy go zbyt mało na te istotne. Zbyt często też zastanawiamy się, co sądzą o nas inni. Warto tak żyć?

Nie zastanawiaj się, co sądzą o Tobie inni – bądź po prostu sobą

Na pewno wiesz, że na każdą rzecz można spojrzeć z przynajmniej kilku pespektyw. Co innego o danym produkcie powie jego producent, co innego konsument, a jeszcze na co innego zwróci uwagę sprzedawca lub przedstawiciel konkurencyjnej firmy.

Podobnie jest z ludźmi. Jeden z polskich pisarzy – Witold Gombrowicz – napisał kiedyś, że „nie ma ucieczki przed gębą, jak tylko w inną gębę” i … pozostaje nam się z tym zgodzić. Każdy z nas bowiem ogrywa w życiu kilka, kilkanaście ról, przez pryzmat których postrzegają nas inni. Zawsze dla kogoś będziemy dzieckiem, siostrą/bratem, żoną/mężem, matką/ojcem, babcią/dziadkiem, współpracownikiem/pracownikiem/przełożonym, sąsiadką/znajomym, uczniem/nauczycielem. Dla jednych jesteśmy wspaniałymi, dobrymi ludźmi, inni mają ciągle do nas pretensje, jeszcze inni przechodzą obok nas obojętnie …

Jeśli myślisz, że perfekcyjnie odegrasz każdą rolę i zadowolisz wszystkich, to jesteś w ogromnym błędzie. Nie ma tak wszechstronnego aktora, któremu wszyscy biliby brawo.

Najważniejszym i właściwie jedynym miernikiem swojej wartości powinieneś być Ty sam, dlatego nie zastanawiaj się zbytnio, co sądzą o tobie inni. Poszukaj lustra – jeśli masz odwagę spojrzeć w swoje odbicie, to możesz sobie pogratulować – jesteś dobrym człowiekiem.

Spędzaj czas z bliskimi

Bóg widzi, czas ucieka, śmierć się zbliża, wieczność czeka

Nasze życie na tym świecie jest nie tylko mocno ograniczone czasowo, ale żadne z nas nie wie, ile mu jeszcze go zostało. Brzmi pesymistycznie? Tak naprawdę nie do końca. Nie liczy się bowiem ilość czasu, jaki mamy, ale jego wartość, czyli to, jak zostanie on spożytkowany.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: Jest niedzielne popołudnie, 4-osobowa rodzina spędza ze sobą wolny czas. Ojciec około 3-4 godzin ogląda telewizję, matka czyta książkę, a dzieci siedzą w swoich pokojach wpatrzone w ekran komputera lub telefonu.

A teraz drugi obrazek – cala rodzina siedzi przy kuchennym stole i gra w karty, chińczyka czy cokolwiek podobnego. Kiedy jest ładna pogoda, wszyscy idą na spacer do pobliskiego parku. Mają na to niespełna 2 godziny.

Sytuacja taka powtarza się każdego tygodnia i trwa przez kolejnych kilka lat. A teraz pytanie za sto punktów: która z tych rodzin tak naprawdę spędza ze sobą czas? Czy już potraficie wyciągnąć wniosek?

Pamiętaj, spędzaj czas „z” a nie „obok” bliskich ci osób, a na pewno nie pożałujesz. Stare rzymskie przysłowie mówi bowiem, że „słowa uczą, a przykłady pociągają”. Daj zatem przykład swoim dzieciom/ wnukom/ znajomym, wszak „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Bądź miły dla innych, a oni będą dla Ciebie

Każdy człowiek jest jak papierek lakmusowy, którego kolor zależy od substancji, z jaką się zetknął. Jeśli mi nie wierzysz – zrób pewien eksperyment. Wejdź do sklepu, urzędu, przychodni czy gdziekolwiek chcesz i … uśmiechnij się. Powiedz dzień dobry i wyłuszcz sprawę, z którą przyszedłeś.

Jeśli masz odwagę, to zrób to samo, wchodząc naburmuszony, mrucząc od progu z czym przyszedłeś.

A teraz porównaj efekty. Myślę, że zauważyłeś różnicę.

Każdy z nas chce być dobrze traktowany przez innych, ale … czy sam tak innych traktuje? Najlepiej widać to na przykładzie tak zwanej zależności. Często spuszczamy głowę i milczymy, jeśli wiadro pomyj wylewa na nas szef, a my wiemy, że musimy to przetrwać, bo w miarę dobrze płaci, zaś pieniądze są nam teraz szczególnie potrzebne na spłatę sporego kredytu, który wzięliśmy na wymarzone mieszkanie.

Czy jednak podobnie robimy, jeśli nakrzyczy na nas współpracownik, czy nasz podwładny?

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że życie nie zawsze jest czarno-białe; najczęściej ma wiele odcieni szarości, ale to nie zwalnia nas z pracy nad sobą, nad swoimi emocjami i stosunkiem do innych ludzi.


W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk