Biżuteria z talerzy autorstwa Magdaleny Ziółkowskiej

Biżuteria z talerzy to pomysł, który Magdalena Ziółkowska, absolwentka Wydziału Rzeźby Warszawskiej ASP i zawodowego kursu jubilerskiego realizuje od ponad dziesięciu lat. Jej autorska technika polega na wykorzystaniu porcelany z recyklingu – fragmentom stłuczonych talerzy i filiżanek artystka nadaje formę broszek, kolczyków, czy spinek do mankietów, poprzez szlifowanie w rozmaite kształty.

Do wykorzystania takiego materiału zainspirowało Magdalenę przypadkowe znalezisko – na działce w ziemi natknęła się na fragmenty starych stłuczonych naczyń i od razu pomyślała, że mogą stać się niezwykłą biżuterią. Wówczas powstała pierwsza para kolczyków, która bardzo spodobała się znajomym. Krok po kroku zaczęła więc rozwijać tę technikę, z czasem wynajęła pierwszą pracownię i otrzymała dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej.

Obecnie artystka wykorzystuje przede wszystkim polskie wzory, takie jak Włocławek, Bolesławiec motywy kaszubskie lub stołówkowe (Społem, GS). Każdy ręcznie wykonany wyrób jest inny i występuje w jednym egzemplarzu. Jeśli trafią w jej ręce ładne talerze zachowane w całości, wykonuje z nich również zegary. Wszystko powstaje w jej niewielkiej pracowni na warszawskiej Woli, gdzie można przyjść i zobaczyć aktualnie dostępne wyroby. Swoje prace Magdalena sprzedaje na targach branżowych i kiermaszach, takich jak Giełda Minerałów, Wzory, Slow Fashion. Od trzech lat bierze również udział w Jarmarku Dominikańskim.

Prace Pani Magdaleny Ziółkowskiej można znaleźć na Facebooku i Instagramie. Zdjęcia wykorzystane do przygotowania artykułu pochodzą z jej prywatnych zasobów.


W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk