Nowoczesne wnętrza? Poznaj styl loftowy!

Minimalizm na dobre rozgościł się na salonach. A wraz z nim, w siłę rośnie trend na nowoczesne, industrialne wnętrza w miejskim stylu. Z jednej strony przywodzą one na myśl potężne fabryki, czy wysoką zabudowę kamienic, z drugiej zaś – industrialne wnętrza to idealne rozwiązanie dla mieszkań w bloku. Czy styl loftowy można wprowadzić nawet przy niewielkiej przestrzeni? Sprawdźmy!

Czym wyróżnia się styl loftowy?

Loft jest o tyle interesującą przestrzenią mieszkalną, że doskonale łączy w sobie nie tylko estetykę, ale też funkcjonalność. Jego początki sięgają czasów kryzysu lat 60- tych w Stanach Zjednoczonych. Wtedy to opuszczone hale czy fabryczne magazyny – przerodziły się w enklawę nowojorskiej bohemy. Przetykane światłem, jakie dawały im ogromne okna, te potężne hale zamieniły się z czasem w niepowtarzalne mieszkania, studia i punkty spotkań lokalnych artystów. Oszczędne umeblowanie, zimny klimat i otwarta przestrzeń, w połączeniu z przyjemnie niską ceną czynszu – stały się ich niepodważalnym atutem. Dlatego współcześnie styl loftowy jest utożsamiany z indywidualnością i nowatorskimi rozwiązaniami architektonicznymi.

styl loftowy
Zdjęcie pochodzi z zasobów bloga https://www.thenordroom.com/

Opustoszałe lokale, stanowiące początek dla popularnego trendu w aranżacji spowodowały, że styl loftowy ma wiele odsłon. Zyskał tym samym na dostępności, która wykracza poza same zabudowania fabryczne czy stare kamienice. Podstawowy podział uwzględnia 2 wersje. Pierwszą jest hard loft, gdzie można znaleźć autentyczne budynki i lokale – zaadaptowane do celów użytkowych. Drugą stanowi natomiast soft loft, w którym mieszkania są zaledwie inspirowane loftem i zaprojektowane tak, aby mocno przypominały autentyczną architekturę ,,z epoki”.

Które elementy wyposażenia współgrają z loftem?

Wnętrza loftowe łączą w sobie przemyślane elementy dekoracyjne. Na ścianie doskonale wyglądać będzie cegła – nawet, jeśli nie ta prawdziwa, to jej wierna imitacja. Bardzo dobrze oddaje ona nieregularną fakturę, a warianty kolorystyczne w ciekawy sposób oddadzą nastrój wnętrza. Warto zagospodarować w ten sposób jedną, rozległą płaszczyznę, aby nie nadać całemu lokum zbyt przytłaczającego efektu. Przyjemne ciepło wprowadzają także akcenty w postaci starego drewna oraz naturalne tkaniny w kolorach ziemi, takie jak len.

Charakterystycznym podkreśleniem loftu są drzwi przesuwne, które zajmują minimum przestrzeni, wnosząc przy okazji ciekawe walory estetyczne. Ich surowy charakter współgra z dodatkami w stylu rustykalnym czy vintage.

styl loftowy
Zdjęcie pochodzi z zasobów bloga https://www.thenordroom.com/

Jakie kolory podkreślą styl loftowy?

Mieszkanie, urządzone w stylu loftowym – łaknie kolorów. Dzięki nim pomieszczenia wyglądają na większe lub w razie potrzeby, zyskują na przytulności. Istotną rolą kolorów jest również zbudowanie nastroju dla bardziej wyrazistych elementów wyposażenia danego wnętrza. Stąd też szarość i biel, dające poczucie chłodu, połączonego z uporządkowaniem. Jeśli natomiast pożądane są silne akcenty, warto postawić na zieleń i turkusowe wariacje. Zwłaszcza, że tak charakterystyczne barwy równoważą statyczne i zimne nuty, takie jak metal czy kamień.

Jak widać, styl loftowy jest wyznaczany przez sposób aranżacji wnętrza oraz wykorzystane w tym celu materiały i rozwiązania architektoniczne. Sam zaś metraż mieszkania nie odgrywa tak dużej roli, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Warto więc odnaleźć w nim cechy, które można przenieść na grunt własnego mieszkania.

Zdjęcia wykorzystane do przygotowania artykułu, pochodzą w całości ze zbiorów bloga THE NORDROOM.

styl loftowy
Zdjęcie pochodzi z zasobów bloga https://www.thenordroom.com/

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

w-Centrum Sztuk