Sajo – miejsce pełne pasji, sztuki, niewyczerpanych pomysłów, uśmiechu i miłości

Pracownia Sajo to jedna z wrocławskich marek, która oficjalnie w branży rękodzieła działa od 4 lat. Właścicielką firmy jest Sara Żurakowska, dyplomowana artystka plastyk o specjalizacji reklama wizualna oraz architekt wnętrz.

 
Pasja, rozwijane przez lata umiejętności oraz doświadczenie pomogły Sarze stworzyć wymarzoną Pracownię. U Sajo dziś znajdziemy szeroko pojęte malarstwo i rysunek, wykonywane przeróżnymi technikami, w tym grafikę analogową i cyfrową, projekty plakatów, logo, wizytówek, zaproszeń i kart okolicznościowych, handmade, lalki, maskotki, elementy dekoracji wnętrz, ozdoby świąteczne. Najbardziej charakterystyczne dla Pracowni są jednak ręcznie malowane na plastrach brzozy magnesy oraz łapacze snów, a także kubki zdobione masą termoutwardzalną.

Znakiem rozpoznawczym Sajo są również czarne misie-maskotki, które na swoich brzuszkach mają umieszczone zabawne lub motywacyjne hasła. Bogaty profil firmy to wynik niekończących się pomysłów, chęci odkrywania, kreatywności i niepopadania w rutynę.

Nazwa „Sajo” nie jest też przypadkowa-tak właśnie nazywali od najmłodszych lat założycielkę Pracowni jej najbliżsi. Prywatnie artystka jest niepoprawną optymistką, uwielbia zarażać ludzi uśmiechem, motywować i wspierać. Jej niekończącą inspiracją jest życie oraz ludzie i ich historie.

Z racji tego wspiera działania różnych wrocławskich fundacji, między innymi: Dobrze, Że Jesteś; W Związku Z Rakiem oraz Wrocławskie Hospicjum Dla Dzieci, gdzie w wolnych chwilach działa jako wolontariusz oraz prowadzi warsztaty arteterapeutyczne. Na warsztatach, poprzez działania plastyczne poprawiane zostaje ogólne samopoczucie uczestników, zostają uwolnione wcześniej nagromadzone złe emocje, zmniejsza się też napięcie nerwowe.

Ponadto w dalszych etapach warsztatów następuje akceptacja siebie, budowanie umiejętności wyrażania swojego „ja”, rozwinięcie wyobraźni i kreatywności oraz nabycie nowych umiejętności twórczych. Podstawą metod arteterapii jest bowiem autoekspresja, chęć wyrażania siebie oraz swoich emocji. Metodę tą może stosować każdy, bez względu na wiek, wykształcenie, wiedzę czy stan zdrowia. 

Sara Żurakowska to laureatka wielu konkursów, między innymi: I miejsca w konkursie na plakat „Jak żyć z astmą i alergią”; – I miejsca w konkursie na plakat „Przygoda z EKO-ludkiem”; I miejsca w wystawie pod tytułem „Zwierzętom grozi zagłada”, II miejsca w konkursie na świąteczną formę przestrzenną, w konkursie organizowanym przez Feniks Wrocław. Zdobyła także wyróżnienie w konkursie na medal i małą formę rzeźbiarską pt. „Legendy Wrocławia i Dolnego Śląska” oraz wiele innych.

Artystka brała także udział w wielu przedsięwzięciach artystycznych, takich jak, np.: 2010 r. współtworzenie projektu oraz realizacja przestrzeni wystawowej do pokazu kreacji studentów Architektury Wnętrz we wrocławskim Browarze Mieszczańskim podczas Nocy Muzeów, czy projekcie „Ubrać Wrocław” (pokaz odbywający się w Muzeum Narodowym).

sajo
foto. Sara Żurakowska

Zaprojektowała i zaprezentowała także jeden z pokazowych stroi wykonany z nietypowych tworzyw-inspiracją były stare kamienice Wrocławia, a pokaz nosił nazwę „Wnętrze do Noszenia”, była również autorką projektu wykonawczynią elementów scenografii do sztuki Sen Nocy Letniej, organizowanej przez Wyższą Szkołę Humanistyczną we Wrocławiu.


Ulubione hasła motywacyjne Pracowni:
Rzeczy niemożliwe wykonuję od zaraz, cuda zajmują mi trochę czasu,

Dzisiaj jest dobry dzień, żeby mieć dobry dzień,

Dajcie mi kawy, a nikomu nic się nie stanie,

Wczoraj to już historia, jutro to tajemnica, a dzisiaj to dar losu, a dary są po to, żeby się nimi cieszyć,

Samo się nie zrobi,

Jedyną granicą, która Cię powstrzymuje przed realizacją marzeń, jesteś Ty sam,

Ciesz się małymi rzeczami; Rób to, co kochasz; Śmiej się do utraty tchu; Kochaj na zabój; Żyj na całego; Tańcz, jakby nikt nie patrzył,

Nie ma lepszego momentu niż tu i teraz,

Uśmiechnij się – tak, Ty, teraz, bo dlaczego by nie?

Więcej prac i realizacji Sajo można znaleźć na firmowej stronie Sary Żurakowskiej na Facebooku. Stamtąd zaczerpnięto również zdjęcia, wykorzystane do przygotowania artykułu.

sajo
foto. Sara Żurakowska

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk