Amlè – ozdoba kobiecości

Amlè to niezwykła marka włoskiej biżuterii, mająca swą siedzibę w Kampanii. Misją firmy jest tworzenie produktów, które inspirują do poszukiwania międzynarodowych trendów biżuteryjnych na przestrzeni wieków, również w czasach starożytnych.

Dyrektorem firmy jest Marisa Angelucci, kobieta kochająca ozdoby, uzdolniona plastycznie projektantka, która wykreowała markę i wchodzące w jej skład poszczególne kolekcje tej niecodziennej biżuterii. Kilka lat temu zaczęła badać historię regionu, z którego pochodzi, a w szczególności Neapolu, będącego kolebką rzemiosła i tradycji. Wpadła wówczas na pomysł, by przedmioty używane w dawnych czasach, nawet w starożytności, przenieść do świata biżuterii, nadając im nowoczesnego sznytu i ubierając w nowoczesną formę. Pierwsze ozdoby, które wykonała, stworzone zostały na bazie ręcznie malowanych tamburynów.

W swojej pracy Marisa używa kamieni szlachetnych, srebra, srebra złoconego, koziej skóry, metalu, korala, drewna, rogu. Wykorzystuje różne style, m.in. art deco i sztukę barokową, interpretując je całkiem od nowa.

Praca nad biżuterią zaczyna się w Amlè od projektu. Następnie wykonuje się ręcznie szkic graficzny, w naturalnych rozmiarach. Każda rzecz to emocje, pasje i uczucia, każda opowiada jakąś historię, nie ma w nich przypadkowości, projekty są przemyślane w najdrobniejszych szczegółach. Każdy wyrób skupia w sobie talent artystyczny, oryginalność, historię. Codziennie zespół projektantów tworzy unikalne i kolekcjonerskie dzieła, które poza Włochami powędrowały już do Stanów Zjednoczonych i Europy.

Charakterystycznym przedmiotem i znakiem rozpoznawczym marki jest tamburyn. Pomysł wprowadzenia tamburynu ma swoje korzenie w ponownym odkryciu historii Neapolu i typowego dla tego rejonu rzemiosła. Tamburyn, typowy dla tradycji neapolitańskiej, był używany kiedyś tylko jako instrument muzyczny. Jego nowe wydanie w Amlè polega na tworzeniu miniaturowych tamburynów, które stają się elementami biżuterii, w pełni odzwierciedlając proces tworzenia tradycyjnego tamburynu.

Drewno owija się wokół metalowej formy, a następnie przykleja   i wierci się w nim otwory, służące potem do mocowania zawieszek i dodatków. Skóra kozia jest cięta, i przyklejana do drewnianej części aż do całkowitego wyschnięcia. W innym wydaniu tamburyny są ręcznie malowane i wykańczane bawełnianymi elementami. Na niektórych umieszczane są fragmenty starych neapolitańskich dzieł, przysłowia, czy słynne powiedzenia.

Amlè jest stale obecna w międzynarodowej prasie modowej i bierze udział w najważniejszych targach biżuterii na świecie, poszerzając grono klientów i wielbicieli marki.

Zdjęcia, wykorzystane do przygotowania artykułu pochodzą z fanpage marki Amlè na Facebooku.


W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk