Klasyka vs. eksperymenty w urządzaniu wnętrz

Wiele osób, które planują zabrać się za aranżację wnętrza swojej nieruchomości, zastanawia się nad tym, w którym kierunku estetycznym pójść. Z pewnością istnieje tutaj całe mnóstwo możliwości. Częstą rozterką pozostaje chociażby to, czy podążać za nurtem klasycznym, czy też nieco zaszaleć i postawić na niekonwencjonalne rozwiązania. Wybór powinien być uzależniony od naszych osobistych upodobań. Jeśli jednak nie możemy się zdecydować, dobrze jest puścić w ruch swoją wyobraźnię i zastanowić się nad tym, jakie połączenia barw, dekoracje oraz elementy wystroju mogą przypaść nam do gustu. Ważny jest także aspekt praktyczny urządzanej przestrzeni.

Wnętrza klasyczne – co to właściwie oznacza?

Jeśli chodzi o aranżację wnętrz w klasycznym stylu, może być ona doskonałą opcją dla tych, którzy cenią sobie stonowaną kolorystykę, a także dosyć spokojne dekoracje. Postawienie na standardowe rozwiązania często świetnie się sprawdza. Można tutaj zdecydować się na odcienie bieli urozmaicone barwami czarnymi, szarymi, czy też brązowymi i beżowymi. Meble nieraz dobiera się tutaj pod kątem prostoty wykonania oraz funkcjonalności. Podobnie jest z innymi elementami wyposażenia. Jeśli chodzi o dekoracje, dobrze jest poszukać na przykład antyków. Dzięki nim niejednokrotnie uzyskać można naprawdę interesujące efekty i zbudować atmosferę danego miejsca. Połączenia barw są tutaj często dosyć zachowawcze, a wykorzystywanie wymyślnych wzorów zazwyczaj stosunkowo ograniczone. Przestrzenie utrzymane w takiej właśnie klasycznej stylistyce nieraz są bardzo przytulne i pełne rozmaitych drobiazgów. To od nas jednak zależą wszystkie szczegóły wnętrza, dlatego powinniśmy zastanowić się nad tym, czy stawiamy tutaj na nowoczesny wariant tradycyjnych rozwiązań, czy też pragniemy uzyskać efekt kojarzący się z pewnego rodzaju powrotem do przeszłości.

foto. Unsplash

Wnętrza awangardowe i odważne – trzeba mieć wyczucie!

Jeżeli decydujemy się na to, aby naszą przestrzeń urządzić w sposób eksperymentalny, powinniśmy mieć świadomość tego, że nie należy popadać w przesadę. Dlatego właśnie nasza chęć szaleństwa pod kątem barw oraz wyposażenia powinna wciąż współgrać z takimi zagadnieniami, jak funkcjonalność i estetyka. Nie ulega jednak wątpliwości, że tutaj możemy już stawiać na pomalowanie pewnych fragmentów jaskrawymi kolorami, a naszą paletę wykorzystywanych barw oprzeć na zasadzie kontrastu. Ciekawie wyglądać mogą też różnorodne wzory i nietypowe kształty określonych elementów. Przez cały czas trzeba mieć jednak na uwadze to, aby całościowa koncepcja była spójna. W przestrzeni wszystko powinno być do siebie odpowiednio dopasowane i ma to zastosowanie również wtedy, gdy stawiamy na awangardowe rozwiązania.

Urządzanie wnętrza potrafi być dużym wyzwaniem, dlatego też warto dać sobie czas do namysłu i przemyśleć wdrażanie poszczególnych elementów. Wyobraźnia i wyczucie są tutaj wręcz niezbędne. Ogromne znaczenie w przestrzeni mają również wszelkiego rodzaju ozdoby. To właśnie one nieraz mają olbrzymi wpływ na atmosferę, jaka panuje w lokalu. Ciekawą opcję stanowią tutaj choćby ręcznie robione drobiazgi, które mogą sprawdzić się zarówno w aranżacji klasycznej, jak i eksperymentalnej. Świetną ozdobą przestrzeni mogą być również obrazy. Należy jednak wybierać je pod kątem dopasowania do całościowej kompozycji i stylu wnętrza.

foto. Unsplash

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk