Przerażające pająki w artystycznym wydaniu Javiera Rupéreza

Fotograf Javier Rupérez wykorzystał technikę makrofotografii do stworzenia nieprawdopodobnych, wyglądających jak z bajki zdjęć pająków w swoim rodzinnym mieście Almáchar w Hiszpanii. Są to pająki skaczące, które stanowią około 13 % całej pajęczej populacji na świecie – zdolność skakania przydaje im się podczas polowania, lub ucieczki przed zagrożeniem. Każda ich odmiana posiada 4 pary oczu! Fotograf spędził długie godziny robiąc setki zdjęć pająków, aby w rezultacie stworzyć spektakularne (choć często przerażające) zdjęcia.

Powiedział: „Skaczące pająki są ogólnie rozpoznawane po wzorach oczu. Wszystkie skaczące pająki mają cztery pary oczu.

„Oczy pająków są szczególnie imponujące, gdy patrzy się z bardzo bliska. Oglądane z tak bliska wyglądają jak istoty z innej planety”- mówi zafascynowany nimi autor tych niewątpliwie artystycznych ujęć.

Istnieje bardzo dużo gatunków pająków, które technikę skakania opanowały do perfekcji. Naukowcy z Manchesteru, obserwując jeden z takich gatunków, chcą zbudować roboty o podobnych umiejętnościach. Pająk ten, Phidippus regius, potrafi bowiem przeskoczyć długość swojego ciała aż o sześć razy! Dla porównania- u człowieka, nawet bardzo wysportowanego, zazwyczaj jest to odległość wynosząca do 1,5 długości ciała.

Wyjątkowe zdjęcia Rupéreza, choć mogą stanowić koszmar dla całej rzeczy arachnofobów, z całą pewnością robią wrażenie! Zdjęcia wykorzystane do przygotowania artykułu, pochodzą z zasobów fotografia na Instagramie.


W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk