Prosty sposób na ogród wertykalny w ramce – DIY

Od niedawna w projektach wnętrz królują tzw. ogrody wertykalne. Są to kompozycje roślinne posadzone w pionie. Takie ogrody mają same zalety: zajmują mało miejsca, oczyszczają powietrze, są naturalnym wskaźnikiem wilgotności powietrza i bardzo oryginalnym dodatkiem do nowoczesnego wnętrza.

Dzisiaj pokażę Wam szybki i prosty sposób na zrobienie takiego miniogrodu we własnym domu. Wystarczy ramka, porosty ze sklepu ogrodniczego i kilka wolnych minut. Nic prostszego!

Do Naszej pracy wykorzystamy chrobotka reniferowego. Jest to porost, który nie wymaga żadnej pielęgnacji – nie trzeba go podlewać, ani przycinać. Preferuje zacienione stanowisko, co również pozwoli zapobiec blaknięciu kolorów rośliny (porost dostępny w sklepach jest barwiony). Chrobotek jest polecany dla alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu i drobnoustrojów. Charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie grzybów i pleśni oraz pochłania nadmiar wilgoci z powietrza. W większych ilościach (np. całe ściany) jest stosowany również jako izolator dźwięku, poprawiający akustykę wnętrza.

Do Naszego projektu potrzebne będą:

  • Ramka 3D ok 25 cm x 25 cm, np. z IKEA,
  • 2-3 opakowania porostu: chrobotek reniferowy, do kupienia w OBI lub innych sklepach ogrodniczych (opakowanie kosztuje około 10 zł),
  • dwustronna taśma klejąca,
  • opcjonalnie: patyczki/kora i klej na gorąco lub wikol.

Wykonanie:

1. Oczyszczamy chrobotka z igieł i innych drobnych elementów.

Przygotowanie chrobotka

2. Ramkę rozkładamy na części. Szybkę i passe-partout odkładamy na bok – nie będą Nam potrzebne.

Przygotowanie ramki

3. Na tylnej ściance naklejamy paski dwustronnej taśmy klejącej.

4. Odklejamy wierzchnią część taśmy.

Odklejanie taśmy

5. Składamy ramkę (bez szybki i passe-partout).

Złożenie ramki

6. Przyklejamy chrobotka do taśmy klejącej, lekko dociskając. Planujemy ułożenie patyczków.

Układanie mchu

7. Patyczki można przykleić od razu lub w trakcie układania mchu, najlepiej klejem na gorąco.

Klejenie mchu

8. Ramka gotowa! Chrobotek nie wymaga pielęgnacji, można od czasu do czasu delikatnie spryskać go wodą, jeśli jest zbyt suchy. Jeśli mimo przyklejania porost odpadnie w niektórych miejscach (ponieważ np. nie był oczyszczony dokładnie lub wybrany fragment jest zbyt duży) możemy dokonać poprawek klejem na gorąco.

ogród wertykalny
Gotowa ramka

Jeśli nudzą Was już zwykłe dekoracje i poszukujecie takich, które są nie tylko ładne, ale też funkcjonalne, to mech chrobotek jest rozwiązaniem wprost idealnym. A przygotowanie dekoracyjnej ramki, jak zobaczyliście wyżej – jest naprawdę proste!

Czekamy na zdjęcia Waszych prac w komentarzach!


W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk