Biżuteryjne haute couture w autorskiej technice Rity Briali

Rita Briali, rosyjska projektantka tworzy biżuterię w rzadkiej technice płynnego szkła. Jest to witrażowa technika autorska, nad którą Rita pracowała dwa lata w swoim małych chemicznym laboratorium. Od 2013 autorka posiada do niej prawa patentowe – była wówczas jedyną artystką w Rosji, tworzącą biżuterię w tym stylu i technologii.

Jej dzieła są bardzo lekkie, mieniące się, pięknie odbijają światło. Każdy przedmiot jest unikalny, tworzony całkowicie ręcznie, z wielką dbałością o detale, dobór barw i wykończeń. Artystka używa w swojej pracy również kamieni szlachetnych, półszlachetnych, mosiądzu, kryształów, złota, oraz srebra próby 925 oraz 999.

Jak wspomina Rita, na początku tworzyła z pasji, pomysł na biżuteryjną markę pojawił się znacznie później. Zaciekawiła ją technika z użyciem gorącej emalii cloisonne, zwana „Plique-a-Jour” (po francusku- „przepuszczanie światła dziennego”), gdy emalia nakładana jest w taki sposób, by światło przechodziło przez przezroczyste lub półprzezroczyste szkło emaliowane. Jest to w rzeczywistości miniaturowa wersja witraży i uważana jest za bardzo trudną do wykonania pod względem technicznym. To była inspiracja dla artystki, by stworzyć własną technikę, a potem markę pn. Fluorita Design Studio.

Rita tworzy we własnym warsztacie w tym samym domu, w którym mieszka, zazwyczaj późnym wieczorem lub wczesną nocą, gdy jej bliscy już śpią. Przyciemnione światło, lampa do pracy, dużo herbaty i cichy jazz lat sześćdziesiątych – to jej towarzysze w tym procesie. Palnik gazowy, stacja lutownicza, młotki, szczypce, skalpel chirurgiczny, aerograf do emaliowania, syntetyczne pędzle do malowania płatków, mikro kleszcze itd. itp… Na dłonie nakłada specjalne rękawiczki i wtedy tworzy się magia…

Zdjęcia, wykorzystane do przygotowania artykułu, pochodzą z zasobów serwisu https://www.livemaster.com/fluorita.


W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk