W klimacie retro i barwach natury

Sofia Volkova z Rosji to bardzo kreatywna i utalentowana artystka. Tworzy biżuterię i akcesoria w bardzo ciepłym klimacie, w większości odwzorowując naturalne barwy otaczającej przyrody. Rękodzieło fascynowało ją od najmłodszych lat, jako mała dziewczynka tworzyła więc stroje lalkom, rysowała postacie modelek podglądając czasopisma o modzie. Jako dziesięciolatka była już uczennicą szkoły plastycznej, umie też już za sprawą mamy robić na drutach. W wieku 16 lat rozpoczęła studia na kierunku projektowanie mody.

I od tego momentu nie wypuściła już z dłoni igły i nici. Początkowo szyła sobie bardzo dużo ubrań, a po jakimś czasie spostrzegła, że najbardziej ciekawi ją wykańczanie odzieży i haft, niż samo projektowanie strojów i ich szycie. Dawało jej to ogromne pole dla wyobraźni – zwiewna falbana, nietypowy ścieg, czy dekoracyjne, obciągnięte materiałem guziki. Wykonywała też torebki i szale.

Następnie przyszedł moment na biżuterię. Sofia kocha małe formy, ciepłe, spokojne kolory, delikatne koraliki, barwy natury. Jej biżuteria, w której zdecydowanie królują broszki, jest więc utrzymana w takich klimatach. Każdy egzemplarz łączy w sobie wiele technik – szycie, ręczne tworzenie kwiatów, szydełkowanie, wyszywanie. Jak sama mówi o sobie Sofia – maleńkie koraliki w jej rękach potrafią ją wręcz zahipnotyzować.

W pracach Sofii liczą się detale- dziesiątki maleńkich koralików, warstwy, duża ilość dodatków, wszystko jednak połączone ze sobą w sposób nienachalny, delikatny, wprost zdjęcia jej biżuterii potrafią zachwycić tak, jak i sama biżuteria. idealny. Wypracowała własny styl, który trudno powielić, czy odtworzyć. Przykłada też wielką wagę do ekspozycji swoich dzieł.

Ponieważ uwielbia przedmioty vintage, z duszą, mające swoją historię – często wykorzystuje je jako atrybuty do sesji zdjęciowych, są wśród nich stare serwetki, dzbanuszki do kawy, czy choćby ulubiona pocztówka z 1926 roku, którą Sofia zakupiła w Petersburgu. Przez długi czas nie zwracała uwagi na stare, piękne pismo, aż w końcu przeczytała pełną smutku i tęsknoty za ukochaną osobą wiadomość.

Charakterystyczne także dla stylu Sofii jest użycie elementów metalowych w kolorach starego złota i miedzi, wyglądających w otoczeniu rustykalnych dodatków jakby pokryte były patyną czasu.

Zdjęcia wykorzystane do przygotowania artykułu, pochodzą z serwisu https://www.livemaster.ru/sonia18.


W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk