Jak zrezygnować z etatu i rozpocząć własną działalność?

Praca na etacie bezsprzecznie daje komfort w zakresie stabilnych godzin pracy i stałej pensji, wpływającej regularnie na konto. To wszystko ma sens i znaczenie, jeśli akceptujesz taki stan rzeczy.

Inaczej rzecz się ma, gdy ta sytuacja przestaje Cię satysfakcjonować. Dzieje się tak głównie w sytuacji, gdy stwierdzasz, że już nie jesteś w stanie osiągnąć nic więcej w miejscu, w którym się znajdujesz. Twój zapał do pracy na etacie słabnie. Lub gdy zmienia się Twoja sytuacja życiowa na tyle, że pozwala Ci na rozejrzenie się za innym zajęciem. Naturalną myślą, która pojawia się w takich okolicznościach, jest własny, mały biznes.

Jednocześnie, im jesteśmy starsi, osiągnęliśmy już jakiś materialny poziom życia, tym trudniej nam zrezygnować z tego bezpiecznego “status quo”. Wraz z nowym pomysłem na życie, pojawia się zatem szereg wątpliwości:

 • jestem już na to za stara,
 • na pewno się nie uda,
 • tylu ludzi już działa w tej branży, nie osiągnę więc sukcesu,
 • czeka mnie mnóstwo pracy, czy znajdę na to siły,
 • z czego będę żyć, zanim zacznę zarabiać,
 • znajomi będą się ze mnie śmiać, że rezygnuję ze stałej pracy i biorę się za biznes.

Wszystko wymienione powyżej, to są błędne przekonania, które nas blokują. W trakcie naszego życia słyszymy bowiem zewsząd opinie różnych ludzi na tematy, których sami nie doświadczyliśmy. W ten sposób właśnie najczęściej budujemy sobie opinie o nich. I kiedy sami chcemy podjąć jakieś wyzwanie, to jakby z automatu jesteśmy zablokowani poprzez te przekonania zakodowane w naszej głowie.

Co zatem należy zrobić, żeby zrezygnować z etatu i wystartować z własnym biznesem?

Motywacja

Motywacja jest podstawą każdego działania. To ona będzie napędzać do pracy i nie pozwoli odpuścić w chwili zwątpienia. Prawidłowo ustalone cele i powód, dla którego to robimy, już na wstępie dają dużą szansę na sukces.

Na początku zapewne, biznes będzie prowadzony równolegle z dotychczasową pracą na etacie. Potrzebna będzie więc determinacja i motywacja do tego, żeby te dwa zajęcia łączyć. Pojawiające się zmęczenie czy wątpliwości, będą nas bowiem zawracać z obranej drogi.

@matfelipe

Pomysł

Bez konkretnego zarysu działalności, nie ma żadnego biznesu. Można oczywiście próbować działać na próbę, tu coś sprzedać, tam coś napisać. W ten sposób badać rynek. Jeśli masz dużo czasu i nie jesteś zdeterminowany do natychmiastowego działania, możesz tak spróbować zacząć. Ale jeśli na poważnie myślisz o biznesie, który ma przynosić dochody, to bez konkretnego planu się nie obędzie.

Poduszka finansowa

Jest taka teoria, że należy mieć odłożone środki finansowe na utrzymanie, na okres co najmniej sześciu miesięcy. Rezygnując z etatu, pozbawiamy się bowiem regularnej wypłaty wynagrodzenia. Nie ma nic gorszego w każdej działalności, niż niepokojąca myśl, że nie zarabiamy i nie mamy z czego żyć, ani opłacić rachunków. Dlatego najlepiej odkładać pieniądze będąc jeszcze zatrudnionym na etacie po to, żeby mieć poczucie finansowego bezpieczeństwa. Aby nic nam nie przeszkadzało w powolnym rozwijaniu naszego biznesu, któremu potrzebny jest przecież czas.

Wiedza

Aby zacząć działać w ściśle określonej branży, należy mieć wiedzę na jej temat. Można oczywiście będąc inżynierem, otworzyć sklep z kosmetykami, ale napotkane przeszkody mogą opóźniać moment osiągnięcia zamierzonego efektu i zniechęcać do działania.

Drugi aspekt wiąże się z wiedzą ściśle marketingową, Co z tego, że będziesz znać branżę, w której chcesz działać, skoro nie umiesz sprzedawać, prezentować swoich usług czy reklamować swojej działalności. Dlatego jeszcze na etapie etatu, należy inwestować w wiedzę w postaci kursów, książek czy konsultacji. Z jednej strony da to poczucie wiary we własne siły. Z drugiej pozwoli przeznaczyć czas na działanie, niż na niepotrzebne rozpraszanie się i nerwowe poszukiwanie wiedzy na pożądany temat.

Łączenie pracy etatowej z budowaniem własnego, małego biznesu nie jest łatwe. Ale nie jest też niemożliwe. W drodze do sukcesu towarzyszą nam liczne wątpliwości i problemy, ale to one są motorem do zmian i postępu. Określona dawka determinacji, właściwe przygotowanie i zgromadzenie zabezpieczenia finansowego, daje mocne fundamenty do zbudowania firmy, która w perspektywie czasu pozwoli nam rozstać się z etatem.


W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

6 komentarzy do “Jak zrezygnować z etatu i rozpocząć własną działalność?

 • 10 listopada 2019 o 07:23
  Permalink

  Właśnie jestem na etapie podejmowania tej decyzji. Pracuję jednocześnie na etacie i jako freelancer od wielu lat. Doszłam do etapu, w którym przez około 90 h w miesiącu pracy po pracy zarabiam więcej, niż na etacie.
  Wszystko wskazuje na to, że mogę przejść bezpiecznie na swoje, ale i tak jest milion wątpliwości 😉

  Odpowiedz
  • 10 listopada 2019 o 15:27
   Permalink

   Gratulujemy! Bycie freelancerem stwarza ogromne możliwości. Dlatego Pani sytuacja nie powinna rodzić wątpliwości 🙂

   Odpowiedz
  • 15 listopada 2019 o 22:36
   Permalink

   Najtrudniejszą decyzją jest wyjście z własnej strefy komfortu. A bez tego nie ma postępu i sukcesu. Życzę powodzenia w realizacji planów 🙂

   Odpowiedz
 • 10 listopada 2019 o 19:29
  Permalink

  Czy będąc na etacie można skorzystać z jakiegoś dofinansowania na otworzenie własnej działalności?

  Odpowiedz
  • 12 listopada 2019 o 14:58
   Permalink

   O ile wiem bezzwrotne dofinansowanie jest przezczone wyłącznie dla osób które nie są stale zatrudnione. Osoby na etacie mogą starać się jedynie o preferencyjne kredyty w oparciu o fundusze europejskie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk