Wszystko, co powinniście wiedzieć o aranżacji mebli

Aranżacja przestrzeni życiowej jest nie lada wyzwaniem. Urządzając wnętrza, jednym z najmniej przyjemnych punktów tego zadania jest ustawienie mebli. Oto 10 przykazań, które pomogą Wam stworzyć przestrzeń, która będzie jednocześnie funkcjonalna i estetyczna. I dzięki którym zaoszczędzicie mnóstwo energii.

Pomiar

Drodzy Bohaterzy-w-swoim-domu, miarki w dłoń! Aby poznać wroga, należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie, skrzętnie zapisując szerokość i wysokość każdej ze ścian, otworów w ścianach oraz powierzchnię posadzki. Dopiero po zebraniu niezbędnych informacji możemy przystąpić do działania.

Po dokładnym nakreśleniu planu podłogi możemy przystąpić do pomiaru mebli. Poszczególne gabaryty możemy zaokrąglić do prostokątów, wrysować je na nowej kartce i wyciąć. Tak przygotowane kształty możemy do woli przesuwać potem z kąta w kąt, tworząc różne warianty i kombinacje. Zapewniam Was, że o wiele łatwiej jest przenosić ciężkie meble na papierze aniżeli w rzeczywistości.

Hierarchia

Całe biurko prostokątów, ale co dalej? Najlepiej zacząć od wyboru bohatera całego zamieszania. Chodzi o element, który chcemy podkreślić, uwypuklić, który ma przyciągać największą uwagę. Warto więc dobrze się zastanowić, obok czego chcemy skupiać swoją energię. Może to być jakieś dzieło sztuki, okno z pięknym widokiem, nasz ukochany kominek, lub jeśli jesteście miłośnikami dużych ekranów – kino domowe. Wokół tego wybranego punktu centralnego, biorąc pod uwagę zasięg widzenia i obszar rozmów, kreować będziemy dalej naszą wymarzoną przestrzeń.

Towarzystwo

Skoro wybraliśmy już punkt centralny pomieszczenia, lecimy z tymi meblami. Siedzisko należy ustawić frontem do naszego centrum. Wszystkie fotele i sofy znajdujące się w pomieszczeniu powinny być w miarę możliwości ustawione do siebie przeciwlegle, w odległości nie większej niż 2,5m. Zbyt duża odległość między uczestnikami rozmów jest jedną z najczęstszych przyczyn podrażnienia gardła. Jeśli pracujecie nad ustawieniem naprawdę dużego pomieszczenia, proponujemy stworzenie kilku mniejszych stref.

Na przykład, jeśli w jednej części pokoju wstawicie sofę, w drugiej ustawcie stolik z krzesłami. Jeśli to możliwie unikajcie „klejenia” luźnych elementów do ścian. Po pierwsze: przestrzeń będzie wydawała się ciaśniejsza, a po drugie: to nieładnie. I niemodnie 🙂

wszystko o aranżacji mebli
foto. https://unsplash.com/@danielcgold

Otoczenie

Skoro centrum mamy już obstawione, należy zająć się funkcją pomocniczą. Jak sama nazwa wskazuje, będą to elementy, które w cichej pokorze powinny nam dobrze i długo służyć. Wszystkie większe stoliki kawowe i mniejsze stoliczki boczne powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki. W ten sposób korzystanie z nich będzie łatwe i przyjemne. Z kolei wszystko, co ma szuflady i otwierane fronty powinno mieć przed sobą na tyle dużo miejsca, aby łatwo było szafkę otworzyć i wyjąć z niej skarby, niczego przy okazji nie uszkadzając. Pamiętajcie, aby unikać we wnętrzu konfiguracji mebli z jednego kompletu – bo wówczas pokój wydaje się cięższy.

Równowaga

Nie od dziś wiadomo, że to ona jest najważniejsza. Tak jest ze wszystkim, również z równowagą wizualną. Unikajcie skupiania dużych mebli w jednym kącie. Bawcie się i zmieniajcie kształty, rozmiary i tekstury mebli. Pamiętajcie również w tej całej harówce, o co walczycie.

(przyp. red. dla tych, którym cel schował się gdzieś między trudem, a znojem: moi drodzy walczycie o lepsze jutro!)

Przejście

Aby przestrzeń była równie praktyczna, co estetyczna dobrze jest pamiętać, aby między precyzyjnie ustawionymi meblami dało się przejść. Przestrzeń równą 70 cm, możemy ocenić na 3+. Jeśli w Waszym ustawieniu jest nieco ciaśniej, można zobaczyć czy trochę bardziej nie da się tych stoliczków pomocniczych do foteli ciut dosunąć. Zawsze się ciut da 🙂

Wygoda

Jedną z najprzyjemniejszych dodatkowych tekstur we wnętrzu jest dywan. Jego wymiar powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia. Za mały zniknie w tłumie, a za duży przytłoczy. Natomiast dobrze dobrany wielkościowo dywan, ułożony środkowo do wydzielonej strefy będzie miłym oku elementem wyposażenia. Przyjemne uczucie dla stóp przy porannej i nie tylko kawie zapewniamy w gratisie!

Sztuka

Żadne wnętrze się bez niej nie obędzie. Bo sztuka to bardzo pojemne pojęcie. Ale jak zrobić to dobrze? Jeśli chcecie, aby pokój wydawał się większy, Wasze dzieło ścienne powinno mieć około dwóch trzecich długości największego mebla w pokoju. Jeśli pokój jest duży, zaś dzieło nieduże, można oprawić je w większą ramę i płótno, aby było większe. Jeśli jednak mówimy o całkiem pokaźnych rozmiarach – po co się ograniczać, skoro można mieć całą galerię dzieł?

wszystko o aranżacji mebli
foto. https://unsplash.com/@stephanieharvey

Światło

Bez niego nie ma niczego. Zawsze musimy się upewnić, że nasze pomieszczenie ma maksymalny możliwy dostęp do światła. Najważniejszym będzie to naturalne, którego źródłem jest oczywiście okno. Kiedy jednak słońce zajdzie, z pomocą przychodzi wszelkiej maści światło sztuczne. Dla ergonomicznego funkcjonowania w ciągu doby, w każdym wnętrzu powinniśmy mieć 3 podstawowe źródła światła:

  • światło główne (zwykle sufitowe)
  • światło pomocnicze (zwykle lampki stojące lub biurkowe)
  • światło wrażeniowe, zwane również nocnym (zwykle taśmy LED i tzw. oczka wpuszczane np. nad podłogą, w szafce czy suficie).

Wykończenie

Ostatnią zasadą, ale chyba najbardziej ważną, jest Wasze indywidualne podejście i ulubiony charakter wnętrz. Bez względu na to, jaką przestrzeń urządzacie, najważniejszym jest zawsze, abyście to Wy czuli się w nim dobrze. Mądre teksty mogą Wam mówić jak nie potknąć się we wnętrzu, ale to, jaki wyraz będzie miała całość zależy tylko i wyłącznie od Was. A gdzie się z chęcią zejdzie praca, tam się hojnie trud opłaca.

wszystko o aranżacji wnętrz
foto. https://unsplash.com/@devano23

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk