Działalność nierejestrowa, czyli „firma na próbę”

Czy jedynym sposobem na realizację marzeń o własnej firmie jest jej zarejestrowanie? Czy mogę poczuć się jak przedsiębiorca bez konieczności rozpoczynania działalności gospodarczej?

Zmiany, zmiany…

Od 30 kwietnia 2018 roku po raz pierwszy pojawiła się możliwość zarobkowania w sposób zgodny z prawem, jednak bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. Oznacza to, że jeżeli prowadzisz drobną działalność (np. handlową, usługową), lub też twoją pasją jest rękodzieło, możesz skorzystać z tzw. działalności nierejestrowej i uniknąć obowiązku rejestracji firmy. Może to być bardzo dobry okres, aby sprawdzić, czy odnajdziesz się w prowadzeniu własnego biznesu, a pomysł, który masz znajdzie odbiorców. Czasami może to być również okres, aby sprawdzić swoje umiejętności komunikacyjne w kontaktach z klientami, odporność na stres czy też umiejętność podejmowania decyzji biznesowych.

Czy „firma na próbę” jest dla każdego?

Niestety taka forma zarobkowania dopuszczalna jest jeżeli:

  • jesteś osobą fizyczną a przychody z twojej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2019 minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 zł, czyli 50% to 1125 zł)
  •  jeżeli nie wykonywałaś/łeś w ciągu ostatnich 60 miesięcy działalności gospodarczej. 

Musisz też pamiętać, iż przekroczenie limitu przychodu zobowiązuje Cię do natychmiastowego zarejestrowania działalności gospodarczej na zwykłych zasadach.

Zarobkując w formie działalności nierejestrowej, nie musisz prowadzić księgowości, a sprzedaż ewidencjonujesz w bardzo uproszczony sposób. Na żądanie klienta wystawiasz fakturę. Możesz również używać nazwy własnej dla swojej „działalności”, ponieważ i tak identyfikatorem podstawowym będzie twoje imię i nazwisko.

Możesz również ponosić koszty na działalność nierejestrową, ale pamiętaj, że odliczysz je dopiero w zeznaniu rocznym – PIT 36. Przychody z działalności nierejestrowej wykazuje się w wierszu 9 części D – “Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy”. Pamiętaj również o tym, że wydatki, które będziesz ponosić muszą być związane z prowadzoną przez Ciebie działalnością, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jakie korzyści niesie za sobą działalność nierejestrowa?

Po pierwsze, pozwoli Ci się sprawdzić w roli przedsiębiorcy, bo chociaż działalność nie będzie zarejestrowana, to jednak obowiązują Cię wszystkie przepisy związane z prawem konsumenta: reklamacje, gwarancje itp.

Po drugie, nie musisz płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ani ubezpieczenia zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności (jeśli jednak wykonujesz umowę o świadczenie usług lub umowę zlecenie, to podlegasz ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. Podmiot zawierający z Tobą umowę pełni wówczas obowiązki płatnika składek ZUS i powinien odprowadzić składki).

Zarobkując w formie działalności nierejestrowej, możesz oczywiście prowadzić aktywną kampanię reklamową swoich usług, bez obawy, że zostaniesz potraktowany jako „szara strefa”.

Dlatego jeżeli nadal wahasz się i masz wątpliwości czy podołasz wyzwaniom rynku jako przedsiębiorca, sprawdź swój pomysł prowadząc działalność nierejestrową.

Czasami nasze biznesowe marzenia potrzebują impulsu, aby zaczęły się one spełniać, może właśnie takim impulsem będą dla Ciebie możliwości, jakie daje działalność nierejestrowa?

Autor: Katarzyna Machałowska

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk