Czy to mysz?!

Anastasia Zharkova z Moskwy od ponad 10 lat zawodowo zajmuje się filcowaniem zabawek z wełny. Uwielbia formy miniaturowe i takie tworzy najczęściej – zwierzątka, które wychodzą spod jej rąk mają od kilku do kilkunastu cm. Do ich wykonania używa najwyższej jakości wełny merynosów australijskich i nowozelandzkich. Wszystkie części tych kolekcjonerskich zabawek, jak łapki, ogony i tułowia mogą się zginać, są bowiem osadzone na drutach. Figurki mogą więc stać, siedzieć, można nadawać i zmieniać im pozycje.

Jej ulubionym motywem są zdecydowanie myszy, choć zdarzają się także misie, fenki, jeże czy też pieski. Używa naturalnych kolorów, zwykle jasnych, a fotografie jej „podopiecznych” najczęściej wykonywane są w naturalnej scenerii, nieco eterycznej, zamglonej, bajecznej. Artystka nie dodaje im barwnych ubrań ani wyrazistych gadżetów. Zwierzątka są delikatne, misternie dopracowane, naturalne. I ta prostota jest w nich ujmująca!

Możemy podziwiać je w znanych bliskich dla nas pozach i sytuacjach. Są więc myszki tańczące, całujące się, myszka-mama, myszki biorące ślub, zwierzątka pilnujące swoich miejsc, lub wypatrujące czegoś.

Od roku 2010 wykonane przez Anastasię postaci zwierzątek występujące w bajkach i filmach można oglądać w Moskiewskim Muzeum Animacji.

Zdjęcia wykorzystane do przygotowania artykułu, pochodzą z serwisu https://www.livemaster.com/a-zharkova.


W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk