Młodzi odkrywają dziedzictwo kulturowe Rajczy

W ramach projektu “Angels of the cultural heritage”, młodzi ludzie z 5 różnych krajów UE (Grecji, Hiszpanii, Polski, Portugalii i Słowenii) wspólnie działali na rzecz rozwoju poczucia wartości dziedzictwa kulturowego i jego ochrony w świadomości młodych pokoleń.

Podczas wymiany młodzieży w listopadzie, młodzi Europejczycy spotkali się z wójtem gminy Rajcza, w której odbywał się projekt. Międzynarodowa grupa miała szansę zgłębić swoją wiedzę w zakresie dziedzictwa naturalnego dzięki pięknym widokom wspaniałej Rajczy oraz gościnności wójta. Podczas spotkania zostały poruszone różne tematy: od historii miasteczka do perspektyw rozwoju oraz do różnorakich możliwości rozrywkowych mieszkańców w różnym wieku. Dowiedzieliśmy się, iż historia miasta Rajcza sięga XIV wieku! Jak się okazało, sam król Kazimierz Sobieski podarował pewnego czasu obraz Matki Boskiej ze swojego własnego zbioru na rzecz kościoła, który mieszkance chcieli zbudować w przyszłości! Ten kościół à propos przechowuje ów obraz nadal i każdy ma możliwość go zobaczyć! Mamy pewność, że nasza grupa międzynarodowa też na pewno nie porzuci możliwości również zwiedzić jeden z najstarszych zabytków w kraju! 

Troszkę później pan wójt opowiadał o czasach przedwojennych, powojennych i oczywiście o czasach, kiedy toczyła się najbardziej masakryczna walka za niepodległość miejscowości oraz każdego górala z osobna zwłaszcza w trakcie WW II. Należy wspomnieć, że tak mała gmina jest posiadaczem niezwykłego bogactwa w zakresie dziedzictwa materialnego oraz niematerialnego, które są znane w dzisiejszych czasach, jako pomniki czasów wojennych. Nie można sobie nawet w pełni wyobrazić, jak cenne są owe pomniki! Przecież czas ucieka, starsi ludzie starzeją i historia wymazuje się z naszej świadomości siłą rzeczą! I tylko obiekty dziedzictwa tak naprawdę są niemalże najbardziej długotrwałym nośnikiem naszej historii! Konwencji Narodów Zjednoczonych z lat 70-80. XX wieku wydzielają obiekty dziedzictwa narodowego w miejscach powojennych w osobną grupę owych obiektów. I najczęściej, analizując te grupy, nie doceniamy ważności tej konkretnej. Aczkolwiek, tylko pamięć o wojnie, o masakrycznych wydarzeniach i o pozostałościach po niej mogą zmusić nas do przynajmniej chwilowego zastanowienia się nad tym, jak ważną kwestią jest ochrona naszego z wami dziedzictwa kulturowego! Jak ważną jest świadomość i znajomość swojej własnej historii! Nie jednokrotnie podczas spotkania nasi goście stwierdzali niezbędność prewencji naszej historii, która tkwi w zabytkach historycznych i pozostałościach po wojnie z tego względu przede wszystkim, że nie chcemy dla nas ani dla naszych dzieci powtórzenia tego, co miało miejsce podczas I oraz II wojny Światowej. „Historia podarowana została nam po to, by nigdy nie powtarzać błędów przeszłości” – tak mówili dawni greccy. I oni niewątpliwie mieli rację.

Możemy czegoś nie rozumieć, coś traktować inaczej, ze względu na współczesny tryb życia, czy też okoliczności towarzyszące. Ale jeśli coś w naszym wieku, albo w dalekiej przyszłości wydarzy się, co kiedyś już ewidentnie miało miejsce, to raczej społeczność ludzka kolejny raz zostanie potwierdzeniem filozoficznej teorii prawniczej Nicollo Machiavelli’ego mówiącej o tym, iż „historia kołem się toczy, wszystko się powtarza”. Historyczno-prawnicze doktryny państwa i prawa nie zapominają nam przecież powtarzać, że powtarzają się błędy poprzednich lat i tylko dlatego, że nikt nie chciał zagłębić się w ich rzeczywistą przyczynę. Ale czy moglibyśmy teraz pomyśleć, że tu i teraz, hit et nunc doprowadzamy osobiście do katastrofy? Nasza grupa proponuje każdemu z naszych czytaczy zastanowić się, czyż Ty uświadamiasz sobie dokładnie, jak bogata jest Twoja własna historia? Jak bogate dziedzictwo materialne i niematerialne posiada Twój kraj? Czyż owe zabytki godne są zapomnienia? Czy jesteś gotowy, aby zrezygnować z wartości chronionych przez wiele lat? Czy naprawdę chcesz, by przyszłe pokolenia też nie wiedziały, jak naprawdę wyglądała wojna w ich kraju i co nigdy nie mają zapomnieć? Są to pytania niewątpliwie retoryczne, ale każdy po jakimś czasie zastanowienia się da sobie na nie odpowiedź.

Wracając do pięknych widoków Rajczy stwierdzamy tylko, iż mimo trudnych okoliczności historycznych dało się przetrwać i, co jest najważniejsze, zachować najlepsze obiekty dziedzictwa kulturowego w najlepszym stanie! Każdy mieszkaniec jest niewątpliwie bardzo dumny z dziedzictwa kulturowego własnej miejscowości własnego kraju i dba o to, by przekazać swoją wiedzę i dumę z własnej historii swoim dzieciom! 

Ale jeśli myślicie, że obiekty dziedzictwa kulturalnego oraz zabytki z czasów wojennych są jedynym bogactwem miejscowości, to tak w ogóle nie jest! Miejscowość Rajcza znajduje się w sercu góry Beskid Żywiecki, więc można sobie wyobrazić, jakie wspaniałe widoki mają możliwość widzieć codziennie nasi uczestnicy! Zwłaszcza zdając już po kilku dniach projektu sobie sprawę z tego, iż otacza ich tak naprawdę wspaniały obiekt dziedzictwa naturalnego! A przecież Beskied Żywiecki jest obiektem kulturalnego dziedzictwa naturalnego! Tak właśnie toczy się nasza wymiana… Bogata historia, bogate dziedzictwo kulturalne!

Tak właśnie minął czwarty dzień projektu “Angels of Cultural Heritage”! Wyjątkowy projekt, wyjątkowi ludzie, wyjątkowe doświadczenie, wyjątkowy Erasmus plus! 

Autorzy: Daryna Kupriianova i Piotr Jaros


W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

w-Centrum Sztuk