Wielkanocny Wianek

Zbliża się Wielkanoc, a w sieci zatrzęsienie pomysłów. Jedne z nich łatwiejsze, inne całkiem wymagające i czasochłonne. Jedno jest pewne, satysfakcja z wykonania czegoś samemu – gwarantowana. Siedząc w domu z dziećmi, w czasie przymusowej izolacji, dzieci aż rwą się do kreatywnej pracy i pomocy.

Tak jest w moim domu, bo mój 5-latek uwielbia domowe zabawy z DIY. Najpierw szukamy inspiracji w Internecie, a potem można już puścić wodze fantazji. Robiliśmy już razem mydełka, kule musujące do kąpieli, przetapialiśmy kredki świecowe, wypełnialiśmy akrylowe bombki różnościami, szyliśmy z filcu zajączki. Bawiliśmy się też ze sznurkiem, ogarniając całkiem prosty makramowy splot, aż dotarliśmy do realizacji projektu – Las w słoiku.

Ale ze względu na to, że zbliża się Wielkanoc, postanowiliśmy udekorować dom własnoręcznie wykonanym wiankiem. Przyznam, że wianków powstało 5, gdyż kiedy pierwszy wyszedł ładnie, z radości postanowiliśmy podzielić się także wiankami z naszymi bliskimi. W sklepach od zawsze patrzyłam z zazdrością i wielką chęcią posiadania pięknego wianka. Ale nic nie sprawia tyle radości jak zrealizowanie takiego pomysłu w domowym zaciszu.

Jak zatem wykonać ładny wianek za całkiem nieduże pieniądze? Na Allegro znajdziecie zasyp materiałów do DIY, w tym wianków różnej maści i o różnej wielkości, gałązki sztucznych kwiatów, plastikowe lub styropianowe jajeczka, drewniane ozdoby, przepiękne wstążki jutowe. Jednym słowem, jest w czym wybierać.

Do realizacji projektu „Wianek wielkanocny” potrzebne Wam będą:

  • wianek wiklinowy – dostępne są wianki w kolorze naturalnym lub pobielane, o średnicy od 20 do 40 cm albo nawet i większe. Mój wianek ma średnicę 25cm;
  • gałązki sztucznych kwiatów – ja zakupiłam peonie, jaskry oraz ryżyk;
  • gałązki sztucznego bukszpanu – mój bukszpan jest z plastiku;
  • plastikowe jajeczka – ja wybrałam takie w kolorach pastelowych oraz naturalne nakrapiane;
  • zajączki z drewna – ale widziałam także kurki, baranki, czego dusza zapragnie;
  • wstążka – ja wybrałam jutową z koronką, bo jest bardzo urokliwa.

Z narzędzi niezbędne będą:

  • pistolet (klejarka) oraz klej na gorąco (kilka sztuk);
  • kombinerki – do przecinania gałązek;
  • nożyczki.
wielkanocny wianek

Jak już oczekiwana przesyłka z materiałami nadejdzie, możemy zabrać się do rękodzielniczej zabawy 🙂

Układamy sobie wianek na stole i projektujemy w wyobraźni lub szkicujemy na kartce wianek z naniesionymi elementami. Musimy zdecydować czy kwiaty i inne elementy mają pokrywać cały wianek, czy tylko jakąś jego część. Czy chcemy by elementy były rozmieszczone równomiernie na całości, czy też nie. Ja zaczęłam od gałązek bukszpanu i kwiatów, które umocowałam na wianku i przykleiłam klejarką.

Końcówki sztucznych gałązek obcięłam kombinerkami, by brzydko nie wystawały poza wianek. Dokładałam gałązkę po gałązce, by otrzymać wymarzony efekt. Gdy już miałam umocowane i przyklejone wszystkie gałązki, zabrałam się do zdobienia jajeczkami i króliczkami, które przykleiłam w wybranych miejscach. Moje wianki mają pastelowe kolory, gdyż wybrałam kwiaty w kolorze jasnego różu, écru oraz białe. Podobnie jajka dobrałam kolorystycznie, by pasowały do całości. Na koniec zawiązałam na górze wianka kokardkę ze wstążki jutowej i wianek był już gotowy! J Praca nad jednym wiankiem zajęła mi jakieś 30 minut, a koszt materiałów to jakieś 35 zł.

Do wykonania wianka zainspirowała mnie siostra, od której dostałam pierwszy własnoręcznie robiony wianek bożonarodzeniowy. W podzięce za jej miły gest, wianek uwiłam także dla niej i dla pozostałych bliskich.

DIY stało się moim hobby łączącym przyjemność spędzania czasu z dzieckiem z rozbudzaniem własnej kreatywności. Poza zabawą i urzeczywistnieniem własnych inspiracji to świetny pomysł na odstresowanie. Gorąco zachęcam wszystkich kreatywnych do samodzielnego wykonania wianka na dowolną okazję.

Autor: Martyna Jaros

Ekspertka w obszarze zdrowia publicznego, prezeska Stowarzyszenia Promocji Zdrowia i Profilaktyki HOPP, prywatnie wielbicielka wszelkich prac manualnych i handmade.


W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk