Kamienie naturalne i ich dobroczynne właściwości

Dobroczynne właściwości naturalnych kamieni szlachetnych i półszlachetnych znane były ludzkości już od wielu tysięcy lat. Wykorzystywane były nie tylko jako ozdoby czy amulety, ale także pomagały w leczeniu schorzeń ciała i duszy. Minerały fascynowały mistyków, filozofów, magów. Wznoszono z nich także ołtarze i domy. Obecnie, część leków homeopatycznych zawiera śladowe ilości kamieni szlachetnych, a terapia kamieniami zaczyna wracać do łask. Warto dowiedzieć się, jakie właściwości i znaczenie mają poszczególne kamienie naturalne, oraz jaka drzemie w nich moc. Poniżej przedstawię te zagadnienia, oraz postaram się przybliżyć jak używać kamieni, by ich właściwości oddziaływały na nas jak najlepiej.

Litoterapia

Na początek kilka słów o terapii kamieniami. Mistycy uważali, że kamień ma swoją duszę, która jest zamknięta w swoich geologicznych strukturach. Według starożytnych,
w kamieniach naturalnych znajduje się skumulowana i nagromadzona przez lata ich istnienia, energia. Taka energia jest przez kamienie przechowywana i może zostać emitowana na żywe organizmy. W obecnych czasach litoterapię traktuje się jako dziedzinę medycyny alternatywnej, jednak coraz więcej ludzi zaczyna ją wykorzystywać. Ponadto, istnieją badania potwierdzające, że skały posiadają i emitują własne pole magnetyczne, które niewątpliwie działa na organizmy żywe i pracę ich poszczególnych organów.

Właściwości i znaczenie naturalnych kamieni

Skupmy się teraz na właściwościach poszczególnych kamieni naturalnych, gdyż każdy z nich emituje inną energię i może być pomocny przy różnych dolegliwościach, czy stanach emocjonalnych.


Przy wyborze kamieni leczniczych dla siebie, oprócz teoretycznej wiedzy, warto kierować się intuicją. A więc wybierz taki, który przykuł twoją uwagę, taki który spodobał ci się najbardziej. Specjaliści litoterapii często twierdzą, że to właśnie intuicja podświadomie dyktuje nam dokładnie to, czego potrzebujemy i które kamienie będą miały na nas najbardziej dobroczynny wpływ.

Swojego czasu, gdy sama postanowiłam zaopatrzyć się w kamienie, kupiłam angelit, cytryn, chryzokolę, kryształ górski i agat. Poniżej przedstawię opis działania kamieni, które posiadam, jak również kilka innych, które dla niektórych osób są znane, dla innych nie.

Agat – jest to kamień równowagi fizycznej, emocjonalnej i intelektualnej. Harmonizuje energię yin i yang, uspokaja i sprawia, że jego właściciel jest pewniejszy siebie. Działa poprawiając koncentrację uwagi, a jego energia pcha do śmiałego wyrażania siebie. Usuwa napięcia powstałe w trakcie wydarzeń z przeszłości i wzmaga odwagę do zaczynania czegoś od nowa.

Ametyst – nazywa się go kamieniem harmonii i relaksu. Pomaga radzić sobie
z nagromadzonymi emocjami, uspokaja, dodaje cierpliwości i ułatwia zapadnięcie
w zdrowy, oczyszczający sen.

Angelit – jego nazwa pochodzi od słowa anioł. Pomaga w kontakcie z innymi wymiarami, jest kamieniem wyższej świadomości. Ten kamień pomaga
w osiągnięciu spokoju ducha, można go używać w czasie medytacji w celu uzyskania wsparcia od przewodników duchowych. Angelit może pomóc w pracy ze snami, w ich zapamiętywaniu.

Akwamaryn – to kamień pomagający osobom nieśmiałym w przezwyciężaniu własnych lęków i budowaniu pozytywnego obrazu siebie. Pomaga odnaleźć miłość.
W litoterapii stosuję się go przy leczeniu objawów alergii i oczyszczaniu organizmu,
a także przy stanach zapalnych i infekcjach górnych dróg oddechowych.

Bawole oko – według wielu ezoteryków chroni przed urokami. Pomaga poczuć się bezpiecznie, wzmacnia aurę, pobudza pracowitość i wytrwałość.

Cytryn – swoją barwą przypomina złoto, przez co uważany jest za kamień bogactwa, dobrobytu. Używany jest do zwiększania bogactwa, czy to mineralnego czy pieniężnego. Można więc nosić ten kamień w torebce czy w miejscu gdzie trzyma się pieniądze. Może być dobrym podarunkiem dla osoby dopiero zaczynającej swój biznes, albo dla osoby mającej problemy finansowe.

Chryzokola – wpływa na polepszenie pewności siebie, wsparcie w życiu zgodnie
ze swoim wewnętrznym przesłaniem, wzmacnianie wewnętrznej siły. Ponadto, kamień uspokaja, zbliża energetycznie do matki Ziemi.

Jadeit – kamień władzy, długowieczności, płodności i duchowej równowagi. Pomaga w leczeniu układu moczowego, czyści krew, przyspiesza gojenie ran, harmonizuje, ułatwia kontakt z naturą. Ułatwia zasypianie, chroni przed piorunami, a mężczyznom pomaga w utrzymaniu płodności, gdyż dobrze działa na jądra.

Jaspis tygrysi – uważany jest za kamień o mocy oczyszczającej. Uspokaja
i wprowadza harmonię, oczyszcza aurę i usprawnia pracę gruczołów dokrewnych.
W ezoteryce używa się jego mocy wspierających, ułatwiających podejmowanie decyzji.

Kryształ górski – jest najmocniejszym kamieniem zwiększającym energię, reguluje
i odblokowuje jej przepływ. Jest to kamień do wprowadzania planów w życie: wzmacnia moc kreowania myślowego. Działa także jako stabilizator emocji, pomaga ludziom zestresowanym odzyskać równowagę.

Opal – poprawia wzrok, łagodzi dolegliwości oczu, a także korzystnie wpływa na układ krwionośny. Wspomaga organizm w walce z infekcjami. Według znawców, pomaga poradzić sobie z przeszłością, zamyka pewne etapy i pozwala otworzyć się na nowe.

Rubin – kamień obfitości i dynamizmu. Stosowany przez osoby dążące do sukcesu, ale też przez osoby wypalone, zmęczone, dręczone negatywnymi myślami. Pomaga im oczyścić umysł, znaleźć nowe siły witalne. Rubin stanowi też nieocenioną pomoc przy powrocie do zdrowia po zawałach serca.

Selenit – najczęściej spotykany i używany w litoterapii jest selenit biały. Uważa się, że pomaga on się wyciszyć, uspokoić, połączyć z wcześniejszymi wcieleniami, odnaleźć swoje miejsce we wszechświecie, podejmować trudne decyzje. Rozbudza intuicję
i rozwija duchową wrażliwość.

Sokole oko – kamień obfitości, obdarza spokojem, dobrobytem i bogactwem. Wspiera perspektywiczne myślenie, usuwa obsesje i lęki. Dodatkowo dobrze działa na jelita
i układ krążenia.

Szmaragd – kamień miłości i piękna. Leczy skurcze, ucisza krwotoki, gorączkę
i konwulsje. Przynosi szczęście narzeczonym i kochankom, likwiduje stres, wycisza
i uspokaja, odpędza złe duchy, blokuje uroki i zapewnia spokojny, błogi sen.

Oczyszczanie, pielęgnacja i przechowywanie kamieni naturalnych

Przed użyciem kamieni należy usunąć z nich mechaniczne oczyszczenia z kurzu, brudu, potu czy tłuszczu. Dobrze jest użyć do tego naturalnych, delikatnych i przyjaznych środowisku materiałów.

W celu oczyszczenia kamieni z nagromadzonej wcześniej energii, znawcy tematu zalecają trzymanie ich pod strumieniem bieżącej wody, lub namaczanie w misce wody, która powinna być umieszczona w większym naczyniu wypełnionym solą. Kamienie umyte pod wodą z kranu najlepiej rozłożyć jeszcze na trawie, by kontakt z Matką Ziemią skutecznie naładował je energią. Niektóre kamienie szlachetne można także wystawiać na działanie promieni słońca lub księżyca i w ten sposób je energetyzować. Zwiększy to ich dobroczynną moc.

Jeśli chodzi o przechowywanie kamieni szlachetnych, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w szerokiej, płaskiej miseczce z naturalnego materiału, np. drewna lub wikliny. Ułożone jeden obok drugiego będą wzajemnie pozytywnie na siebie oddziaływać, a nam ułatwi to intuicyjny wybór kamienia potrzebnego w danym momencie. Można przechowywać je także w lnianych lub papierowych woreczkach, wtedy jednak dobrze jest umieścić każdy gatunek kamieni w osobnym woreczku.

Mam nadzieję, że przybliżyłam ci sposób oddziaływania kamieni szlachetnych oraz zachęciłam do ich stosowania. Dla mnie kamienie są towarzyszami w codziennej medytacji, niekiedy przykładam je do ciała w sytuacji dużego stresu, albo obracam w dłoni. Zachęcam do zakupu swoich własnych kamieni, ponieważ mogą one przynieść jedynie korzyść.

Autor: Marta Maj

Na co dzień pracuje jako pracownik socjalny. Jednak w czasie wolnym ćwiczy jogę, medytuje, pisze bloga (fanpage) i artykuły z wiedzy fachowej, dotyczące spraw zawodowych. Wciąż obmyśla nowe trasy podróżnicze, a gdy przychodzi odpowiedni moment, wciela je w życie. Uważa, że nic w życiu nie dzieje się przez przypadek, a każde wydarzenie ma nas czegoś nauczyć.

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk