Stworzyła je pasja i wyobraźnia. Unikalne kreacje, jakich jeszcze nie było, od Katrin Belen

Katrin Belen to pseudonim artystyczny Katarzyny Holki, pochodzącej ze Złotowa, a obecnie mieszkającej w Niemczech projektantki unikatowych stylizacji artystycznych.  I choć początki na obczyźnie, dokąd wyjechała wraz z rodziną,  nie były łatwe, zdołała w szybkim tempie nauczyć się języka, zdobyć potrzebne kwalifikacje zawodowe, a następnie odnieść sukces przy pomocy determinacji, ciężkiej pracy oraz swoim zdolnościom.

Na obecną ścieżkę zawodową Katrin trafiła z pomocą przyjaciółki Ewy, która widząc jej twórczy potencjał podsunęła pomysł zajęcia się projektowaniem ubrań. Było to coś, co Katrin zawsze pociągało i było jej bliskie, jako że jednym z jej wyuczonych zawodów jest krawiectwo.

Jednak początki w tym wymagającym fachu okazały się trudne – prócz olbrzymiej konkurencji, pojawił się też problem z potencjalnymi odbiorcami, bowiem kreacje Katrin były bardzo odważne, ponadprzeciętne, wyrażały jej emocje, unikalny styl – tak ubrać mogła się jedynie kobieta odważna, świadoma faktu, że przykuje wzrok otoczenia, gdziekolwiek się pojawi.

I tu pojawił się pomysł na zapełnienie pewnej niszy – tworzenia kolekcji dla wąskiego grona, projektów skupiających uwagę, unikatowych, niecodziennych.

Kolekcji odważnych, nowatorskich i z wykorzystaniem zaskakujących materiałów takich jak ziarna kawy, plastik, liście, trawa, siatka budowlana, drut, skóra, słoma, pióra, zapałki, metal, szkło, najróżniejsze materiały do majsterkowania, klocki lego.

Pierwszym większym projektem Katrin była kolekcja pn. Upadłe Anioły, do której sesję zorganizowała w Polsce. To był dobry początek, zamówień zaczęło przybywać, powstawały więc nowe kolekcje, wymyślane i tworzone przez Katrin samodzielnie i w większości ręcznie.

Upadłe Anioły, fot. Michał Baczyński
Upadłe Anioły, fot. Michał Baczyński


Na początku swojej artystycznej drogi sama poszukiwała modelek i fotografów, niejednokrotnie funkcję tę pełnili jej znajomi i przyjaciele. Nie zawsze wiedzieli, czym zaskoczy ich tym razem projektantka i co będą prezentować, zawsze jednak ufali jej w 100% godząc się na te niezwykłe eksperymenty. Dziś, w środowisku modeli i fotografów związanych z markami niszowymi wiele osób zabiega o sesje z udziałem dzieł Katrin.

Cztery Pory Roku, Lato, fot. Krzysztof Włodarczyk
fot. Fred Göllesch

Jej ostatnia kreacja – wykonana w całości z ziarenek kawy znalazła się w lipcu w magazynie Marika (magazyn online dla fotografów w Niemczech).

fot. Oliver Rindelaub

Jak sama mówi o sobie: „ Inspiracje do moich kreacji pojawiają się często w najmniej oczekiwanych momentach – nagle zaskakuje mnie pomysł wykorzystania czegoś, co widzę w kuchni, lub u męża w garażu. Czasem pomysły przychodzą we śnie.

Wyobraźnia podsuwa mi zaskakujące połączenia i rozwiązania i mam nieodparte wrażenie, że jestem w stanie wykonać wyjątkową stylizację dosłownie ze wszystkiego. Kocham to, co robię, zarówno etap projektu, jak i proces wykonania – oba są niezmiernie ważne”.

Katrin przy pracy

Katrin tworzy w swojej domowej pracowni, tam, gdzie czuje się najlepiej. Nie są to zazwyczaj stroje w których wyjdziemy na ulicę, czy do pracy, stanowią one pewien manifest, niosą przekaz, zaskakują kreatywnością. Wykorzystywane są zazwyczaj w sesjach z celebrytami, artystami, odważnymi wielbicielami mody.

Cztery Pory Roku, Wiosna, fot. Krzysztof Włodarczyk

Katrin współpracuje również z artystami scenicznymi, takimi jak Deemon, Sascha Pazdera, Madlen, Marta Hawrot, wykonując dla nich kreacje do sesji oraz wideoklipów.  Tworzy też kreacje na zamówienie dla osób indywidualnych i firm, z wykorzystaniem ich produktów.

Stworzyla kostiumy do inscenizacji  „Wesela” S. Wyspiańskiego dla polskiej szkoły „Uczeń” w Niemczech. Katrin ma też na swoim koncie stworzenie kolekcji pn. „Cztery Pory Roku”, które ozdobią firmowy  kalendarz jednego  z największych banków w Niemczech.

Cztery Pory Roku, Zima, fot. Heiko Jaschke

Jedną z jej niedawnych kreacji jest też strój wikinga wykonany dla młodego polskiego podróżnika, Jakuba Kotuła.

fot. Agnieszka Skwirut

Kreacje Katrin mają bardzo różny czas wykonania – niektóre zajmują jej kilka godzin lub dni, inne z kolei kilka tygodni lub miesięcy. Każda z nich jest jak unikalne dzieło wychodzące spod jej rąk, przywiązuje się do nich dbając o najmniejszy detal i dopracowując szczegóły. Potem zaś wypuszcza w świat dzieła, w które włożyła serce, wierząc, że sprawią radość i satysfakcję ich nowym właścicielom.

fot. Igor Dąbkowski

Każda sesja, którą organizuje i nad którą czuwa często sama jest sumą pracy wielu ludzi – modeli, fotografów, makijażystów, stanowiąc efekt końcowy, z którego są dumni jako zespół. Dopełnieniem prezentacji dzieł artystki są historie, które jej opisują, tworzone przez dwie pisarki –  Katarzynę Olszewską i Małgorzatę Modrak.

Jej kreacje świetnie sprawdzają się na pokazach mody i eventach, gdy ich organizatorzy pragną zaskoczyć gości i przyciągnąć ich uwagę zaskakującymi propozycjami ze świata mody.

Cztery Pory Roku, Jesień, fot. Heiko Jaschke

Przy sesjach zdjęciowych artystka bardzo często współpracuje z polskimi twórcami wykonującymi biżuterię, np. MALKOVA, czy Le Bijou.

Od lipca br. Katrin objęła funkcję redaktor prowadzącej program dla Polonii w Essen, poświęcony modzie https://www.facebook.com/tvpepe/

Katrin Belen

Dzieła Katrin można zakupić, lub wypożyczyć https://www.facebook.com/KatrinBelen/, spotkamy je także pod adresem https://www.instagram.com/katrinbelen84/?hl=pl

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk