Satysfakcja z życia. Jak ją osiągnąć?

Ten rok jest dla wszystkich inny. Pandemia skłania nas do myślenia i zastanowienia się nad swoim życiem i zadania sobie czasami trudnych pytań. Dokąd zmierzamy? Czy jesteśmy szczęśliwe? Czy nasze życie opiera się na doraźnych przyjemnościach czy mamy z niego prawdziwą satysfakcję? Pytań, na które często nie mamy czasu i odkładamy na lepszy, spokojniejszy moment, który nie nadchodzi bo zawsze jest coś co nas absorbuje bardziej.

Co to w ogóle znaczy mieć satysfakcję z życia?

Jest to pojęcie tak indywidualne, że nie można wyciągnąć średniej, czy napisać jednej uniwersalnej recepty gotowej do wdrożenia. Na poziom satysfakcji z życia wpływa wiele subiektywnych czynników, które przede wszystkim powinnyśmy znaleźć w sobie. 

Pytanie o zadowolenie z życia, to pytanie o to, co jest dla nas subiektywnie ważne. Często jest to zdrowie, pozycja społeczna czy zawodowa, ale też i możliwość korzystania z życia czyli konsumpcja dóbr. Tak rozumiana satysfakcja sprowadza szeroko pojętą satysfakcję z życia do zasobności portfela. Tylko czy to jedyny czynnik? Oczywiscie, że nie.

Choć stare porzekadło mówi, że pieniądze szczęścia nie dają, to jednak stanowią istony element szeroko rozumianego poczucia bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać i zadbać o tą sferę w dążeniu do życiowej satysfakcji.

Poczucie zadowolenia wynika również z akceptacji tego, co przynosi nam życie, z naszego nastawienia do sukcesów, ale również porażek. Jeżeli uważamy, że wszystko nam się należy to każda porażka może być bolesnym doświadczeniem, którą będziemy długo rozpamiętywać zamiast wyciągnąć wnioski, aby nie popełniać tych samych błędów. Tak samo jest z sukcesami, brak pokory może tworzyć złudne poczucie nieomylności, co łatwo może przerodzić się w arogancję. Warto nauczyć się traktować trudne życiowe doświaczenia, jako lekcje niezbędne do dalszego rozwoju osobistego.

Najważniejszą jednak rzeczą do zrobienia, aby mieć satysfakcjonujące życie to zdefiniować swoje wartości, które stanowią kompas w drodze ku szczęściu. Tak jak życie jest podróżą, tak podążąnie za swoimi wartościami jest procesem bez końca. Kiedy żyjesz zgodnie ze swoimi wartościami wszystko co robisz daje ci energię, satysfakcję i radość. Cele, które sobie wyznaczasz staja się realne do osiągnięcia ponieważ są zgodne z Tobą. Marzenia nie pozostają jedynie w sferze Twojej wyobraźni, tylko zaczynasz je realizować z żelazną konsekwencją. Ludzie, którymi się otaczasz Cię wspierają, a nie podcinają Ci skrzydła. Relacje, które budujesz są oparte na wzajemnym szacunku, empatii i radości.

Wartości, którymi się kierujemy w życiu zmieniają się na przestrzeni lat i nie ma w tym nic złego. To co było dla nas ważne kilka lat temu, obecnie może nie mieć już takiego znaczenia i odwrotnie. To co było dla nas nieistotne zyskuje w hierarchii ważności.

Ważne jest, żeby nie żyć cudzymi wartościami tylko zdefiniować swoje własne. Wtedy doświadczamy pełni życia, jesteśmy w stanie wysypać piasek z butów i żyć na własnych warunkach.

Dla podniesienia satysfakcji życia ważne również jest poświęcenie czasu na refleksję, zatrzymanie się i zadanie sobie kilku pytań. Czy jestem na właściwej drodze do osiągnięcia satysfakcji z życia? Czy robię to co lubię?

Czy wiesz jakie wartości kierują Twoim życiem? Czy jesteś świadoma celu swojego życia? Jeżeli tak, to gratuluję! A jeżeli nie, to najwyższa pora usiąść wygodnie, wziąć głęboki oddech, kartkę papieru i wypisać co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Bez oceniania i cenzury. To co pochodzi z głębi Twojego serca jest najważniejsze, bo da ci satysfakcję z życia. I niech Cię nie przeraża, jeżeli Twoje życie odbiega od tego wymarzonego, opisanego na kartce papieru. To najlepszy moment, żeby zacząć swoją podróż ku lepszemu, dającemu satysfakcję życiu!

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk