Czy wiesz, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne? Znasz swoją hierarchię wartości?

Określenie swoich wartości jest niezwykle ważne, kiedy chcemy żyć życiem na własnych warunkach. Kiedy chcemy być pewne, że idziemy w dobrym kierunku. Wartości to przekonania i zasady, które wybieramy, aby według nich żyć. Pomagają nam zdefiniować, kim jesteśmy naprawdę. Kształtują naszą postawę i pomagają ustalać nam priorytety.  Jeżeli nie wiemy, jakimi wartościami kierujemy się w życiu, będzie nam ciężko dobrze zdefiniować cele.

Wartości są ściśle związane z etyką i moralnością. Dzięki temu wiemy, co jest słuszne, a co nie. Hierarchia wartości dla każdego człowieka może być inna i nie powinna podlegać ocenie. Odzwierciedla ona jedynie to, co się dla danej osoby w jej życiu liczy. Nie ma więc  czegoś takiego jak lepsza, lub gorsza wartość.

Ten artykuł rozpoczyna cykl poświęcony właśnie wartościom. Ma on pomóc zastanowić się nad naszą własną hierarchią wartości. Jest to o tyle ważny i ciekawy do zgłębienia temat, ponieważ na naszą hierarchię wartości ma wpływ wiele czynników, począwszy od najbliższej rodziny, nauczycieli przyjaciół, poprzez nasze osobiste doświadczenia, aż po aspekty religijne i społeczne, w jakich żyjemy.

Problem ze zdefiniowaniem swoich wartości możemy mieć również wówczas, kiedy przyjmujemy cudze jako własne. Na przykład jeżeli jedną z wartości, które cenią nasi rodzice, jest lojalność wobec rodziny, zakrawająca na posłuszeństwo, a ty wewnętrznie czujesz, że nie jest to dobre dla Ciebie, bo wyżej cenisz sobie niezależność. Wtedy narasta w Tobie konflikt i czujesz się rozdarta pomiędzy tym co ważne dla rodziny a tym, co jest ważne dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że wartości to nie są prawdy absolutne związane z dobrem i złem. To osobiste przekonania na temat tego, co jest dla ważne akurat dla Ciebie. 

Poznanie własnych wartości i życie zgodnie z nimi wymaga odwagi. To swoisty drogowskaz, który wskazuje ci kierunek, w jakim powinnaś podążać. Wiedząc na przykład, że rodzina jest ważniejsza niż praca, będziesz miała odwagę odmówić szefowi, kiedy poprosi Cię o pozostanie w pracy po godzinach, bo umówiłaś się z dziećmi do kina.

Każdy cel, który sobie postawisz i będzie on zgodny z Twoimi najwyższymi wartościami, stanie się więc łatwiejszy do osiągnięcia i z pewnością wygeneruje wiele motywacji, by go spełnić. Niestety często jest tak, że ludzie nie  podążają za swoimi celami, a pracują na sukces i szczęście innych. Ugruntowana wiedza o swoich wartościach sprawi, że będziesz wybierać to, co jest również ważne dla Ciebie. Pozwoli ci podążać we właściwym kierunku. Sprawi, że będziesz szczęśliwy.

W tym cyklu artykułów będziemy omawiać najczęściej występujące wartości i zastanowimy się nad definicjami każdej z nich. Np. bezpieczeństwo może mieć dla mnie  zupełnie inny wymiar niż dla Ciebie. Dlatego ważne jest, żeby oprócz zdefiniowania sobie najważniejszych wartości, rozumieć także ich znaczenie.

To, co jest najbardziej istotne, to fakt, że nasza hierarchia wartości co jakiś czas może się zmieniać, co jest naturalnym procesem. Dzieje się tak w wyniku różnych wydarzeń  i nie jest to nic złego. Nie musimy się kierować przez całe życie raz zrobioną listą.

Pamiętam,  że kiedy pierwszy raz pracowałam nad swoimi wartościami było to dla mnie niezwykle głębokie ćwiczenie, które mocno mną wstrząsnęło. Okazało się bowiem, że wartości, które dla mnie są ważne, były diametralnie inne od tych, którymi kierują się moi rodzice i społeczności, w których się wychowałam. Kiedy już wszystko to przetrawiłam i zaakceptowałam fakt, że są między nimi różnice, przestałam się czuć dziwacznie za każdym razem, kiedy wracałam w rodzinne strony. Zniknęła większość konfliktów, a ja w końcu poczułam, że żyję w zgodzie ze sobą i na własnych warunkach.

Zapraszam za tydzień na kolejną dawkę wartościowej wiedzy.

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk