Pieniądze szczęścia nie dają! Ale czy na pewno?

Pieniądze jako wartość najczęściej omijane są szerokim łukiem. Niewiele osób jest w stanie przyznać, że pieniądze znajdują się w pierwszej dziesiątce naszych wartości, nawet przed samym sobą. Stawianie ich na szczycie jest niemoralne i brudne. Tyle jest innych, ważniejszych,  jak zdrowie czy rodzina, a wszyscy znamy przecież powiedzenie, że pieniądze szczęścia nie dają. Nie da się jednak ukryć, że pieniądze są związane niemal z każdą dziedziną naszego życia.

Czym są dla nas pieniądze?

Pieniądze dla wielu z nas wydają się najważniejsze na świecie. Wzbudzają w nas wiele silnych emocji, bo w dzisiejszym świecie, nie ma co ukrywać, wiele zależy od zasobności naszego portfela. Życie rodzinne, jedzenie, pasje, podróże, utrzymanie domu, wszelkie inne rozrywki – na to wszystko trzeba pieniędzy. Im większe nasze potrzeby, tym więcej ich potrzebujemy i tym samym mamy mniej czasu dla bliskich i przyjaciół, nie wspominając już o czasie dla siebie.

Większość z nas łączy pieniądze z sukcesem osobistym i szczęściem. I przyznam, że sama długo tak myślałam. I chociaż nigdy nie klasyfikowałam ludzi według grubości ich portfela, to wiele takich zachowań obserwowałam. Niestety jesteśmy nauczeni tworzenia takiego obrazu rzeczywistości, że bogaty człowiek więcej może, tylko że takie myślenie jest po prostu iluzją.

Wypaśne wakacje, odjechany samochód, dom w dobrej dzielnicy – wg wielu to symbol sukcesu i synonim szczęścia. Każdy człowiek posiadający tyle dóbr musi być przecież szczęśliwy, nieprawdaż?

Otóż niekoniecznie. Często przecież słyszymy, że ludzie, którzy mają tak dużo nie potrafią się tym cieszyć. Często też nie mają zaspokojonych potrzeb: miłości czy bliskości. Nieumiejętność korzystania z tego jakże potrzebnego zasobu, często wpędza nas w pułapkę błędnego myślenia, że całe to zgromadzone bogactwo zapewni lepsze życie naszym dzieciom. Mogą mieć przecież dodatkowe zajęcia sportowe, iść do lepszej szkoły, poznawać obce kultury podróżując po świecie.  Wierzymy, że dzięki pieniądzom zapewnimy dzieciom życie lepsze,  niż mieliśmy sami.

Czy pieniądze dają szczęście?

Otóż nie powiem nic odkrywczego, bo tak naprawdę pieniądze szczęścia nie dają. Wszystkie te gadżety, które możemy sobie za nie kupić, dają poczucie zadowolenia na chwilę. Prawdziwego szczęścia nie znajdziemy na półce w sklepie czy wyprzedaży. Myślenie, że więcej rzeczy przekłada się na cudowne życie, jest totalnie błędne. Posiadanie pieniędzy podnosi zadowolenie z życia, ale nigdy nie daje szczęścia w jego holistycznym i duchowym znaczeniu.

Czy biorąc pod uwagę powyższe, można umieścić pieniądze na liście wartości?

Moim zdaniem tak. Bo tak samo jak stwierdzenie, że pieniądze szczęścia nie dają, tak samo ich brak jest powodem wielu nieszczęść. Wpajane nam przekonania, że pieniądze są brudne, że jak ktoś ma pieniądze to na pewno je ukradł, że pieniądze szczęścia nam nie dadzą, potrafią mocno skomplikować dorosłe życie i blokować nasz rozwój. Mamy wiele oporów, żeby prosić o podwyżkę, czy też komunikować stawkę,  za jaką chcemy pracować, jeżeli pracujemy na własny rachunek. Pieniądze są powodem wielu nieporozumień w związkach, bo nikt nas nie uczy jak o nich rozmawiać. Niby wiemy, że są nieodłączną częścią naszego życia, a jednak traktujemy je jak kogoś zarażonego koronawirusem – omijamy z daleka.

Pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa i pozwalają nam realizować swoje życiowe cele. Mając je na liście swoich osobistych wartości warto zadać sobie również pytanie: co one dla mnie znaczą i ile jestem w stanie poświęcić, żeby je mieć? Czy jeżeli ich nagle zabraknie to w swoich oczach będę nieudacznikiem czy tylko człowiekiem, który przechodzi chwilowy kryzys? Czy chętnie się tymi pieniędzmi dzielę, czy każda wydana złotówka powoduje u mnie palpitację serca bo ubywa z kupki?

Pamiętajmy, że to przecież my nadajemy znaczenie pieniądzom i w zależności od tego czym one są dla nas, nasze życie jest albo wartościowe albo nie. Same w sobie są tylko słowem na kartce papieru.

Wiesz jakie znaczenie mają dla Ciebie?

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk