Rozpocznij dobrze nowy rok!

Gdy do drzwi zapuka styczeń, zaczynamy myśleć o postanowieniach noworocznych. Zamiast dodawać więcej stresu do swojego życia i planując 10 spektakularnych celów do osiągnięcia w następnym roku, może warto spokojnie spojrzeć w przeszłość, podziękować za doświadczenia i zastanowić się czego chcę w swoim życiu więcej. Nie daj się zaskoczyć. Teraz jest idealny moment, aby zastosować się do tych 5 sposobów, które pozwolą Ci dobrze rozpocząć rok i przejąć kontrolę nad tym, co zyskujesz z życia.

Weź kartkę i długopis i przy porannej kawie odpowiedz sobie poniższe pytania.

 1. Zrób roczną recenzję

Sprawdź, gdzie byłeś i doceń wszystkie osiągnięcia, których dokonałeś w ciągu ostatniego roku. 

 • Co poszło mi dobrze w zeszłym roku?
 • Jakie mam osiągnięcia?
 • Jak poprawiłam swoje życie?
 • Jak poprawiłam swoje relacje?
 • Co usunęłam ze swojego życia, co teraz czyni mnie szczęśliwszą?
 • Na co chciałabym mieć więcej czasu?

Zadawaj te pytania odnosząc się do wszystkich ważnych dziedzin twojego życia, takich jak rodzina, związki, finanse, kariera, dom. Te pytania pomogą ci docenić wszystko, co osiągnąłeś w poprzednim roku i możesz wykorzystać te informacje dobrze rozpocząć nowy rok i wyznaczyć lepsze cele na następny rok.

 •  Zakończ to, co rozpoczęte

Jakie projekty, sprawunki i ogólną listę rzeczy do zrobienia masz z poprzedniego roku, które możesz wykonać w ciągu 2 godzin lub mniej? Zrób to teraz, aby oczyścić otoczenie i umysł ze starych przedmiotów.

 •  Marzenia są ważne, ale powinny być realne

Marzenia są wspaniałe i bardzo zalecane, ale jeśli chcesz poprawić swoje życie, musisz być realistką. Czasem możesz czegoś bardzo chcieć, ale jest bardzo prawdopodobne, że tak naprawdę nie wierzysz, że możesz to mieć. Gdyby było inaczej, już byś to osiągnęła.

Weź swoje marzenie i zacznij rozbijać je na tak zwane kamienie milowe: na przykład jeśli chcesz pracować w domu, jakie kroki musisz podjąć? Co możesz robić? Rozpisz te kroki na czynności, które możesz zrealizować. Stwórz plan i zacznij pracować nad spełnieniem tego marzenia.

 • Skoncentruj się na tym, czego naprawdę chcesz

Mówiąc o snach, zadaj sobie pytanie, jak wygląda twój sen. Co robisz we śnie? Jak żyjesz? Kto jest z tobą we śnie? Jak wygląda Twój się typowy dzień?

Te pytania pomogą Ci zdefiniować, jakiego stylu życia naprawdę chcesz, i dadzą Ci pomysły na to, jak możesz go osiągnąć. Na przykład, jeśli widzisz siebie relaksującą się przy kominku z dobrą książką i filiżanką herbaty, zadaj sobie pytanie, dlaczego nie spędzasz teraz w ten sposób więcej czasu. Jakie rzeczy stoją Ci na drodze i jak możesz zmienić swoje priorytety, aby prowadzić styl życia, jakiego naprawdę pragniesz?

Jeśli myślisz, że chcesz więcej pieniędzy, nie przestawaj szukać odpowiedzi. Co byś zrobiła, gdybyś miała nieskończone ilości pieniędzy? Czy podróżowałabyś, byłabyś wolontariuszką czy po prostu spokojnie mieszkałabyś z dala od tego wszystkiego?

Często myślimy, że pieniądze są celem końcowym, kiedy tak naprawdę utknęliśmy w rutynie i myślimy, że nie możemy robić lub mieć tego, czego naprawdę chcemy, jeśli nie mamy więcej pieniędzy. Rzuć wyzwanie temu pomysłowi i zacznij szukać rzeczy, których naprawdę chcesz, i staraj się je realizować teraz.

 • Umieść siebie na szczycie listy

Korzystając z informacji, które zdobyłeś powyżej, określając, czego naprawdę chcesz, umieść się na szczycie listy w tym roku. Stare porzekadło jest prawdziwe; naprawdę nie możemy pomóc innym, dopóki nie pomożemy sobie. Dbanie o siebie i dążenie do własnych celów sprawi, że będziesz lepszym współmałżonkiem, przyjacielem, dzieckiem i rodzicem.

Nasze zachowanie i postawa ma o wiele większy wpływ na otaczających nas ludzi niż cokolwiek, co moglibyśmy powiedzieć.

Pamiętaj, aby każdego dnia znaleźć czas dla siebie, aby pracować nad swoimi celami lub osiągnąć pożądany styl życia. Skupiaj się na pracy nad sobą a nie nad zmianą otaczających Cię ludzi. Gdy skupisz się na sobie, zaczniesz być szczęśliwsza i spełniona, zobaczysz, ze i otaczająca Cię rzeczywistość też się zmieni.

Jak rozpoczniesz rok? Podziel się swoimi planami w komentarzach poniżej.

Edyta Barcińska-Ochab

O Autorze:

Edyta Barcińska-Ochab, certyfikowany trener, coach, facylitator z kilkudziesięcioletnim stażem. Od 2008 roku zajmuje się szkoleniami z zakresu sprzedaży, komunikacji  i rozwoju osobistego. Swoje doświadczenie zdobywała współpracując z  ITI Neovision, NC+,Netia, Gettin Bank, Akces-Med., T-mobile, CCIG Group, sprzedając nieruchomości oraz prowadząc własną działalność gospodarczą. 

Lubi wyzwania, propaguje ruch-podróżując i wędrując po górach. Kocha konie, psy, a od niedawna także koty. Fascynuje ją medycyna naturalna i tajniki podświadomości. Towarzyszy jej motto: codziennie wykraczaj poza swoje możliwości.

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk