Przestańmy być nieszczęśliwi

Dlaczego jesteśmy naprawdę nieszczęśliwi?

Nie można generalizować, że brak poczucia szczęścia dotyczy wszystkich. Jednak obserwując i prowadząc wiele rozmów z ludźmi, rzadko słyszę słowa ”jestem naprawdę szczęśliwa i spełniona”, „nie potrzebuję niczego więcej” itp.

Pochylając się nad tym pytaniem wnikliwiej i patrząc skąd pochodzi to dziwne uczucie nieszczęścia oraz potrzeba radzenia sobie z nim, powstała lista:

 • Rozmyślam nad przeszłością i nad tym co się wydarzyło. Utknęłam w niej. Nie potrafię zamknąć przeszłości, co nie jest jednoznaczne ze słowem zapomnieć. Nie umiem jej zaakceptować,
 • Mam obsesję na punkcie przyszłości. Chcę być w innym miejscu. Myślę tylko o tym, przez co czuję się sparaliżowana,
 • Analizuję. Rozkładam na kawałki sytuacje z przeszłości i przyszłości tak, że aż w nocy nie mogę spać. A głowa nieustannie mnie boli,
 • Czuję potrzebę kontroli wszystkiego i wszystkich. Chcę, by było „po mojemu”,
 • Tak bardzo skupiam się na tym czego nie mam i czego mi brakuje (pieniądze, miłość, poczucie wartości), że nie zastanawiam się nad tym, co mam,
 • Porównuję się do wszystkich innych – ich osiągnięć, szacunku, uwagi, jaką zdobywają, oraz ich pozornie doskonałego życia,
 • Czuję się niezadowolona z tego, jak spędzam czas, chciałabym wykorzystywać go inaczej,
 • Brak mi poczucia własnej wartości i wiary w siebie,
 • Spodziewam się i znajduję w ludziach najgorsze zachowania i cechy,
 • Zamieniam się w ofiarę lub męczennika, obwiniając wszystkich innych o całe zło,
 • Wpadam w negatywne myślenie, widząc wszystko jako beznadziejne,
 • Zakładam i czekam, że żadna z powyższych opisanych sytuacji nigdy się już nie wydarzy. Czekam na cud.

Myślę, że ta ostatnia postawa jest najgorszą przyczyną nieszczęścia. Czekanie aż samo się coś zmieni, to jak czekanie na wygraną w toto lotka. Wszystkie pozostałe rzeczy, o których wspomniałam, są ludzkie, niezależnie od tego, czy doświadczamy ich uporczywie, czy okazjonalnie.

Tak działamy od czasu do czasu. W konsekwencji czekamy do nowego roku, mając nadzieję, że coś się zmieni. Obiecujemy sobie rezygnację z używek i rzeczy, które nam nie służą. By poczuć się lepiej. By się dowartościować. Będziemy oceniać i analizować, czy naprawdę cieszymy się życiem wystarczająco dobrze.

W konsekwencji będziemy będziemy więcej jeść, więcej pić, więcej palić…

A co jeśli powiem, że nasza deklaracja nie ma nic wspólnego z rezygnacją z wszystkich niezdrowych nałogów?

Co, jeśli zmiana wiąże się z przyjęciem nowego sposobu myślenia, który sprawi, że popadanie w niezdrowe zachowania będzie mniej kuszące?

Może zamiast próbować usunąć wszystkie symptomy naszego niezadowolenia, lepiej zaakceptować, że to, czego naprawdę chcemy, to szczęście?

Zaakceptujesz to, że prawdziwe szczęście przychodzi i odchodzi? Nigdy nie możemy go uwięzić i zatrzymać jak motyla w słoiku.

Żadna ilość lekarstw ani medytacji nie zmieni faktu, że czasami dajemy się wciągnąć w myśli i emocje.

To, co możemy zrobić, to popracować nad poprawą proporcji szczęśliwych do nieszczęśliwych chwil. Zamiast karcić się za wszystkie rzeczy, które robimy źle i robić długie listy rzeczy do zrobienia, aby przestać je robić, może lepiej skupić się na robieniu rzeczy, które są dla nas właściwe?

O wiele lepiej jest wybrać pielęgnowanie pozytywnych chwil niż tylko krytykować siebie. Spróbujesz?

Edyta Barcińska Ochab

O Autorze: Edyta Barcińska-Ochab, certyfikowany trener, coach, facylitator z kilkudziesięcioletnim stażem. Od niedawana pracuje z Bobem Proctorem rozwijając swoje umiejętności jako Trener Mentalny. Twórczyni projektu Pełnia życia przez 365 dni – https://www.facebook.com/edytamarcelina365. Od 2008 roku zajmuje się szkoleniami z zakresu sprzedaży, komunikacji i rozwoju osobistego. Swoje doświadczenie zdobywała współpracując z dużymi korporacjami międzynarodowymi, sprzedając nieruchomości oraz prowadząc własną działalność gospodarczą. Lubi wyzwania, propaguje ruch-podróżując i wędrując po górach. Kocha konie, psy, a od niedawna także koty. Fascynuje ją medycyna naturalna i tajniki podświadomości.

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk