Krok w dobrą stronę

Początek roku zwykle rozpoczynamy z entuzjazmem. Nowy rok, nowa ja, prawda? To hasło, choć chwytliwe, nie ma mocy sprawczej na dłuższą metę i wymaga od nas niemałego zaangażowania, by zagościło w naszym życiu na dłużej. Zimowe wieczory bywają przytłaczające, gdy wiosny wciąż nie widać na horyzoncie, a pandemia zmusza do pozostania w domu. Praca twórcza jak żadna inna wymaga świeżego spojrzenia na otaczający świat i nabrania perspektywy. Co można zatem zrobić, by pobudzić naszą kreatywność do działania?

To nie będzie przełomowe odkrycie na miarę szwedzkiej nagrody ani złota recepta na wszystkie bolączki. Zawiedziona? Niepotrzebnie. Są takie rzeczy, które choć proste w założeniu, mogą zmienić bardzo wiele. Myślmy pozytywnie, myślmy dobrze – o sobie, o innych, o świecie, o przygodach, które mogą być wyzwaniem, a nie trudnością. Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Przekonajmy się razem, że nawet małe zmiany potrafią zdziałać cuda.

1. Otaczajmy się rzeczami i osobami, które sprawiają, że czujemy się lepiej.

Nasze życie trwale związane jest z innymi ludźmi i nie zawsze mamy wpływ na to z kim i z czym przyjdzie się nam mierzyć. Przyjrzymy się jednak bliżej naszym relacjom i zajęciom. Czy nie ma wśród nich takich, które zabierają nam energię, a utrzymujemy je z grzeczności lub „bo tak wypada”? Trudno zrezygnować z kontaktu z roszczeniowym klientem, jednak czy musimy uczestniczyć w urodzinach sąsiadki koleżanki mamy, jeśli sama myśl o tym przyprawia nas o gęsią skórkę?

Gospodarujmy rozsądnie naszą osobą, bo jesteśmy dobrem unikalnym i wcale nie tak łatwo odnawialnym. Jeśli czujemy, że nasze działania nie są spójne z naszymi emocjami, to zróbmy krok w tył, by przyjrzeć się sytuacji. Czy możemy coś zmienić? Co możemy zrobić inaczej? Może wystarczy spojrzeć na sprawę z dystansu, by znaleźć rozwiązanie, które będzie lepiej do nas pasowało? Tylko my znamy odpowiedzi na te pytania. Kreatywność musi mieć pole do działania, a nic tak nie odbiera energii jak zmuszanie się do działań, na które nie mamy ochoty.

2. Dajmy sobie czas i przestrzeń na bycie sobą.

Trudno myśleć pozytywnie, gdy życie przypomina karuzelę niezałatwionych spraw. Nieustannie gonią nas terminy w pracy,  a dziecku od czasu do czasu przypomina się, że koniecznie, ale to k-o-n-i-e-c-z-n-i-e!, musi mieć strój Batmana na jutro rano. Czas nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem i trzeba temu spojrzeć odważnie w oczy. Nie kupimy go na internetowej aukcji ani nie rozmnożymy magicznym sposobem. Co możemy zrobić? Ustalmy priorytety.

Są rzeczy ważne i ważniejsze, ale są też takie, które nie wymagają naszego zaangażowania. Nie nakładajmy na siebie presji, że we wszystkim musimy być perfekcyjni. Nie musimy. Dajmy sobie czas, by popełniać błędy, na beztroskie lenistwo i na gorszy humor, by następnego dnia odważnie spróbować raz jeszcze, bo o to właśnie w tym chodzi – o  kolejne podejmowanie prób.

To co sprawia, że nasza praca jest wyjątkowa i odróżnia nad od tysiąca innych wykonawców, to nie tylko zaangażowanie i wytrwałość, ale także świadomość i respektowanie własnych potrzeb, które ochronią nas przed wypaleniem zawodowym skuteczniej niż niejeden poradnik. 

3. Skupmy się na wartości.

Łatwo poddać się wrażeniu, że obecnie liczy się ilość. Lajków, torebek, zagranicznych wyjazdów czy osób, które znamy. Prawdziwe życie to jednak nie instragramowy profil i zapewniam Was, że wszyscy odetchniemy z ulgą, gdy przestaniemy porównywać się kolejnej historii z pięknego zdjęcia. Autentyczność jest wartością. Lepiej mieć jednego przyjaciela, który zna nas od podszewki niż grono nieznajomych, którzy nie wiedzą, co nas cieszy, a co wywołuje łzy.

Lepiej skupić się na odkrywaniu swojego potencjału niż na tym, czego Ci brakuje, a co widzisz w innych. Lepiej być świadomym swoich unikalnych cech – bać się i nadal działać – niż czekać, aż sytuacja sama się odmieni. Twórzmy wartościowe rzeczy, angażujmy się w wartościowe projekty, bądźmy wartościowi w naszych wyborach i pomagajmy odkrywać wartość w innych. Wartość rodzi wartość. 

Niezależnie od pory roku, sytuacji na świecie czy metryki warto zatrzymać się na chwilę i porozpieszczać przez moment. Co możemy zrobić dla siebie, by poczuć się lepiej już teraz, w tej chwili? Przede wszystkim pamiętajmy, żeby być dla siebie miłym i nagradzać się małymi przyjemnościami.

Mam kilka pomysłów na aktywności, które sprawiają, że czuję ten błogi spokój w okolicy serca – może i Ty znajdziesz w tych propozycjach coś dla siebie? Masaż, spacer z pupilem, książka w ulubionym fotelu, pilates, a może rolki?

Czasami wystarczy pomalować usta ulubioną szminką i uśmiechnąć się do siebie, ale tak naprawdę, nie tak jak do zdjęcia. I kuchnia! Obojętnie czy ugotujesz coś dobrego, czy zamówisz z dostawą do domu – najedzony człowiek, to szczęśliwy człowiek!

Czas poświęcony sobie nie idzie na marne, to jedno jest pewne. Jak wszystko i te działania wymagają czasu i cierpliwości, i nie od razu każdy dzień będzie tym najlepszym, jednak z czasem dbanie o siebie stanie się  nawykiem, a nie pracą do odrobienia. Twórcza praca wymaga kreatywnego podejścia do odpoczynku, więc pomyślmy o tym jak o inwestycji w nasz rozwój, a od razu stanie się to łatwiejsze i przyjemniejsze.

Dorota Lewicka

O Autorze: Dorota Lewicka – absolwentka ekonomii i administracji, związana zawodowo z obsługą prawną wierzytelności. Ma silną potrzebę rozwoju, dlatego nieustannie próbuje nowych rzeczy i sprawdza swoje granice. Zafascynowana słowami, które choć same w sobie nie noszą ładunku emocjonalnego, to można nadać im konkretny wydźwięk. Miłośniczka plaży, czekolady i książek. W swoim życiu upiekła już około 40 tortów i  nie może doczekać się pieczenia kolejnych. Wierzy w drugie szanse, w wolność wyboru, w bycie miłym i w proste życie, które daje największą satysfakcję, gdy nie próbuje się go za bardzo komplikować.  

W-Centrum

Na portalu prezentujemy tematy związane z pasjami, sztuką, zawodami kreatywnymi, rękodziełem, ginącym rzemiosłem, ale także z obszaru social media i sektora NGO, wraz z jego uwarunkowaniami prawnymi, możliwościami jakie stwarza, oraz prezentacją ciekawych inicjatyw z tego obszaru. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

w-Centrum Sztuk