Kintsugi – wiecie, co to za sztuka? Opowie o tym jej propagatorka w Polsce, Pani Joanna Szymańska

Czym jest Kintsugi? Kiedy narodziła się ta sztuka i czy są jakieś legendy związane z jej początkiem?

Kintsugi jest stara japońską metodą naprawy ceramiki. Powstało w XV w., kiedy władcą Japonii był Ashikaga Yoshimasa – kiepski taktyk, ale wielki esteta, miłośnik sztuki i ceremonii. Kiedy pewnego razu stłukł swoją ulubioną czarkę do herbaty, posłał ją do Chin, gdzie rzemieślnicy naprawili ją, łącząc elementy metalowymi klamrami.

Efekty ich pracy nie spodobał się siogunowi. Wtedy przywołał do siebie rodzimych artystów i rzemieślników i polecił im znalezienie bardziej wyrafinowanej metody naprawy naczynia. I tak zaczęło się Kintsugi, metoda klejenia ceramiki przy użyciu naturalnej laki i złota.

Jak zaraziła się Pani pasją do Kintsugi i jak długo trwa ta przygoda?

Kilka lat temu, szukając zupełnie czegoś innego w internecie, zobaczyłam zdjęcie naczynia naprawionego Kintsugi. Zrobiło to na mnie duże wrażenie, zaczęłam czytać o Kintsugi i bliska okazała się mi także ta idea, która za nim stoi: naprawiania, które nie ukrywa, a eksponuje miejsce pęknięcia – szew, zgadza się na niedoskonałość i widzi w niej piękno, być może jeszcze większe niż w doskonałości. Kiedyś przeczytałam, że to trudna perspektywa do przyjęcia dla osoby z naszego kręgu kulturowego, gdzie piękno to doskonałość. Coś w tym jest.

Kintsugi wracało do mnie co jakiś czas, w pewnym momencie postanowiłam wziąć udział w warsztatach i przyjrzeć tej technice z bliska. Wtedy Kintsugi absolutnie mnie zachwyciło. Tak to się zaczęło i trwa. Każde kolejne naczynie, które naprawiam – daje mi kolejną lekcję. Już wiem, jak zrobić klej, kit, pastę, czym czyścić naczynie, co dodać, kiedy złoto jest za gęste, ale każde naczynie to zupełnie nowe doświadczenie i niewiadoma.

Jak wygląda Pani praca tą unikalną, wciąż mało znaną w Polsce metodą?

Kinstugi wymaga cierpliwości. Naprawa jednego naczynia trwa wiele tygodni i składa się z kilku etapów. Najpierw krawędzie każdego elementu trzeba dokładnie oczyścić, potem z mąki, wody i laki robi się klej, którym pokrywa się krawędzie wszystkich fragmentów naczynia. Wtedy przychodzi czas na bardzo ważny etap, czyli łączenie ich w całość. To mój ulubiony moment, kiedy trzyma się w ręku świeżo sklejane naczynie, jeszcze można delikatnie przesuwać poszczególne elementy, szukając dla nich dobrego oparcia i odtwarzając kształt naczynia. Jest taki moment, kiedy czuje się w rękach, że wszystko znów jest na swoim miejscu. To niesamowita chwila. W trakcie klejenia każdy z elementów skleja się w poprzek szwów papierową taśmą. To pomaga zachować ustalony kształt, bo kiedy klej jest mokry, nie trzyma mocno.

Potem trzeba naczyniu dać spokój, zostawić i czekać. Kintsugi często oprócz kleju i papierowej taśmy potrzebuje grawitacji. Świeżo sklejone naczynia ustawia się tak, żeby wykorzystać siłę grawitacji. Potrzeba około tygodnia, by móc pracować dalej. W ciągu tego tygodnia zdejmuje się papierowe taśmy lub przykleja je w innej miejsca, żeby do szwów dopuścić powietrze. Tylko wtedy klej wyschnie. Po tygodniu naczynie się czyści i na szwy i ubytki nakłada kit z dodatkiem laki, pyłu drzewnego i glinki i znów zostawia na kilka dni.

Często kit nakłada się kilka razy, warstwami. Potem, po kolejnych kilku dniach nakłada się specjalną pastę, znów zostawia i znów czyści. W kolejnym etapie szwy pokrywa się surową laką i zamyka naczynie na dobę w skrzynce, w której musi być wilgotno. Potem znów całość trzeba wyczyścić i dopiero teraz przychodzi czas na złocenie szwów. Wiele godzin trzyma się więc takiego rozbitka w dłoniach, zanim wróci do życia.

Czy dużo osób zgłasza się do Pani z prośbą o ratowanie przedmiotów i pamiątek?

Coraz więcej osób interesuje się Kintsugi. Wydawało mi się, że to nisza nisz, a w bardzo krótkim czasie mojego facebooka zaczęło obserwować wiele osób. Ludzie piszą, pytając o technikalia, ale też o możliwość naprawienie ważnych dla nich przedmiotów. Cześć z nich niesie jakąś ważną historię. Odzywają się też do mnie osoby, dla których bliska jest filozofia Kintsugi. Sama piszę o niej niewiele. Nie chcę być mentorem, chcę kleić naczynia. Ale okazuje się, że idea się jakoś przebija, dociera do ludzi. Miałam kilka niesamowitych korespondencji o tym, co ważne z osobami, które odezwały się do mnie, bo zobaczyły naprawione naczynia. Jeśli przeczytają naszą rozmowę, będą wiedziały, że o nich mówię. Bardzo jestem im wdzięczna.

Dziękuję za rozmowę!

Do kontaktu z Panią Joanną polecamy https://www.facebook.com/lakaizloto/, skąd pochodzą także zdjęcia wykorzystane w wywiadzie.


9 thoughts on “Kintsugi – wiecie, co to za sztuka? Opowie o tym jej propagatorka w Polsce, Pani Joanna Szymańska”

  1. Excellent article. Keep writing such kind of info on your
    page. Im really impressed by your site.
    Hey there, You have done a fantastic job. I’ll definitely digg it
    and individually recommend to my friends.

    I am confident they will be benefited from this site.

  2. Otwarcie naszej firmy to nie lada wyzwanie. Drinkiem spośród najważniejszych kroków na drodze do przypadku jest reklama firmy. W teraźniejszych czasach, w dobie internetu, samym spośród najważniejszych narzędzi reklam jest strona internetowa. Aby zacząć, warto zaczerpnąć z usług agencji marketingowej, która zaoferuje profesjonalne nastawienie do tematu.

    Ważnym krokiem istnieje i wypozycjonowanie ściany w Google. By to uzyskać, warto zaczerpnąć z usług specjalistów SEO, którzy zadziałają w optymalizacji cechy i pozycjonowaniu jej w wyszukiwarce.

    Kolejnym istotnym punktem jest informacja w Google, jaka może wywołać potencjalnych klientów. Dzięki kampaniom Google Ads, można skutecznie dojść do klientów zainteresowanych daną branżą. np:
    promowanie firmy

    Nie należy zapominać i o Google Moja Firma, czyli bezpłatnym narzędziu, które idzie na wyświetlanie wiedz o firmie w końcach wyszukiwania.

    Podsumowując, na wstępie trudnej podróży do sukcesu warto zaczerpnąć z uwagi specjalistów, którzy pomogą wypozycjonować część w Google, przeprowadzić kampanie reklamowe oraz udostępnić informacje o nazwie w Google Moja Firma. Dzięki temu, promocja marki będzie aktywna, a potencjalni użytkownicy z możliwością znajdą Twoją markę w Internecie.

  3. Założenie naszej nazwy toż nie lada wyzwanie. Drinkiem z najistotniejszych ruchów na podróży do przypadku jest reklama firmy. W nowoczesnych czasach, w dobie internetu, samym z najistotniejszych narzędzi reklamy jest strona internetowa. Aby zacząć, warto zaczerpnąć z pomocy agencji marketingowej, która zaoferuje profesjonalne przystąpienie do punktu.

    Ważnym etapem istnieje jednocześnie wypozycjonowanie części w Google. By to kupić, warto sięgnąć z usług specjalistów SEO, którzy wesprą w optymalizacji cechy i pozycjonowaniu jej w wyszukiwarce.

    Kolejnym kluczowym punktem jest reklama w Google, jaka potrafi wywołać potencjalnych klientów. Dzięki kampaniom Google Ads, można skutecznie trafić do odbiorców zainteresowanych daną dziedziną. np:
    założenie firmy

    Nie chodzi zapominać więcej o Google Moja Firma, czyli bezpłatnym narzędziu, które kupi na wyświetlanie informacji o spółce w wynikach wyszukiwania.

    Podsumowując, na wstępu trudnej podróże do sukcesu warto wziąć z usłudze specjalistów, którzy pomogą wypozycjonować część w Google, przeprowadzić kampanie reklamowe i udostępnić informacje o marce w Google Moja Firma. Dzięki temu, promocja firmy będzie korzystna, a potencjalni klienci z łatwością znajdą Twoją markę w Internecie.

  4. Założenie swej firmy to nie lada wyzwanie. Jednym spośród najważniejszych ruchów na możliwości do przypadku jest reklama firmy. W bieżących czasach, w dobie internetu, samym spośród najważniejszych narzędzi promocji jest część internetowa. Aby zacząć, warto sięgnąć z usług agencji marketingowej, która zaoferuje profesjonalne wyjście do tematu.

    Ważnym krokiem istnieje ponad wypozycjonowanie strony w Google. Żeby to zrobić, warto wziąć z usług specjalistów SEO, którzy ułatwią w optymalizacji ściany oraz pozycjonowaniu jej w wyszukiwarce.

    Kolejnym podstawowym czynnikiem jest informacja w Google, która potrafi przyciągnąć potencjalnych klientów. Dzięki kampaniom Google Ads, można skutecznie dotrzeć do odbiorców zainteresowanych daną branżą. np:
    firma w polsce

    Nie należy zapominać oraz o Google Moja Firma, czyli bezpłatnym narzędziu, które zezwala na wyświetlanie danej o firmie w skutkach wyszukiwania.

    Podsumowując, na startu trudnej podróży do sukcesu warto zastosować z usług specjalistów, którzy pomogą wypozycjonować ścianę w Google, przeprowadzić kampanie reklamowe oraz udostępnić wiedze o firmie w Google Moja Firma. Dzięki temu, promocja firmy będzie skuteczna, a potencjalni użytkownicy z możliwością znajdą Twoją firmę w Internecie.

  5. Awesome issues here. I am ᴠery glɑd to see youг post.

    Thank you so much and I am having a lоok forward to
    contact you. Wіll you kindly drop me a e-mail?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.